Българските електроцентрали на въглища ще могат да се възползват от дерогация (възможност за въвеждане на изключение - бел.ред) по отношение на приетите наскоро по-строги стойности на емисионни нива за серен диоксид, азотни оксиди и живак, които се изпускат от големите горивни инсталации на въглища. Това съобщи Министерството на околната среда и водите.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Съобщението се различава от предишно изявление на МОСВ, че ЕК е позволила българските централи да бъдат изключени от новите норми. Сега става ясно, че това ще е възможно само при определени условия и не за всички ТЕЦ-ове. Новите мощности веднага ще попаднат под стандарта, щом той бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС, а старите ще имат 4 години срок, за да изпълнят нормите. Новите стандарти предизвикаха сериозно брожение в енергийния ни сектор и бяха изказани опасения, че заради тях ще се наложи масово да се затварят централи.
Припомняме, че приетият документ засяга електроцентралите с входяща мощност над 50 мегавата. Предвидени са много по-високи от съществуващите рестриктивни равнища за емисии азотни оксиди и серен диоксид, изпускани в атмосферата, както и ограничения за живака. Те ще влязат в сила от датата на публикуването му в Официалния вестник на ЕС за новите производствени мощности и след 4 години за действащитe. Страната ни гласува против приемането им заедно с още седем държави – Чехия, Полша, Германия, Румъния, Финландия, Словакия и Унгария. Независимо от това заключенията за по-строги норми бяха приети с 20 гласа "за" и 8 "против".
Според МОСВ обаче независимо от това, съществуващите български централи ще могат да се възползват от предвидената възможност за дерогация, която ще им позволи да спазват по-либерални норми. Това означава, че за отделни инсталации компетентният орган – Изпълнителна агенция по околна среда, може да определи по-малко строги норми за допустими емисии. Според европейското законодателство обаче дерогацията не е с неограничено времетраене, а има определен срок, който се посочва от страната, поискала дадената отстъпка. Обикновено този срок е 5 години, но в случая говорим за 4 години.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Дерогацията може да бъде приложена, когато направената оценка за конкретната инсталация покаже, че постигането на новите емисионни нива би довело до разходи, които са несъразмерно високи в сравнение с ползите за околната среда – поради географското положение на съответната инсталация или местните екологични условия или заради техническите характеристики на инсталацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"Компетентният орган във всички случаи трябва да гарантира, че не се причинява значително замърсяване и се постига висока степен на опазване на околната среда", пише в своето съобщение министерството на екологията.
Припомняме, че през март МОСВ изпрати до Европейската комисия национална позиция, в която изтъкна, че новите по-строги изисквания биха довели до значителни разходи или до преустановяване на експлоатацията на засегнатите централи, както и до закриване на работни места и деиндустриализация на целия регион.
"България счита, че в заключенията на проекта на ЕС не са отчетени в достатъчна степен нейните интереси и в частност спецификата на местните лигнитни въглища от басейна "Марица-изток", се казваше в позицията. Европейската комисия обаче отрече спекулациите, че се изисква затваряне на централи и повишаването на цените на тока с 40 на сто.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК