Пътят през Кресненското дефиле не е национален, той е наднационален, паневропейски, тъй като е част от транспортен коридор №4, той е геостратегически, надполитически, не трябва да го политизираме. Това заяви днес в Пловдив министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, предаде БГНЕС.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Не бива да даваме приоритет на един или друг сегмент от нашето общество, Зелени, екологични организации и т.н, каза още той, след като проектът трябва да съчетава и устойчиво развитие- т.е. екологично, икономическо и социално. Под това разбираме и пътната безопасност, защото това е най- тежкият пътен участък от гледна точка на сигурността на пътуващите.
С уговорката, че еколозите са против проекта, който е предпочитан от правителството, министър Нанков изтъкна доводите в негова полза. Той каза, че от икономическа и технологична гледна точка изграждането на ново трасе в посока София на изток от дефилето е най-перспективният и надежден проект. Съществуващият път в дефилето се запазва, като се увеличат неговите габарити и се изправят завои. Ще се изгради и екологична инфраструктура, включваща мрежести съоръжения, тунели и надлези за животните. Между двата пътя ще бъдат изградени 6 връзки. Този проекте и икономически най- изгоден и най- лесно изпълним.
Що се отнася до идеята да се прокопае тунел, през който да минава цялото трасе през Кресненското дефиле, един от петте предлагани варианта, министър Нанков изреди сериозни аргументи против. Той каза, че е безумно в един от сеизмологично най-активните райони в страната да се строи подобно съоръжение, което не предлага алтернатива в разстояние на 18 км. Преди сто години там е имало земетресение от 7-ма степен, изтъкна той.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Друг довод е липсата на ясен отговор в ОВОС къде ще се складира скалният материал, който ще се изхвърля при строежа, след като там скалите са магмени и немалка част от тях съдържат радиоактивни метали, сред тях и уран. На 11 септември предстои обществено обсъждане на проектите в общините Кресна и Симитли, каза Нанков, там ще бъдат изложени и други аргументи в полза на предпочитания от правителството проект. Според него, на местно ниво хората се боят, че няма да могат да стигат до нивите си, но всъщност новите 6 връзки, всяка на 3 км от другата, ще ги улеснят точно в това. Той визира кмета на Кресна, който създава пречки и припомни, че преди две години същият кмет /Николай Георгиев - бел.ред./ е осуетил европейско финансиране за водната система на града, а сега праща емисари да търсят държавна помощ точно за това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)