Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Малките партии искат повече пари за предизборна реклама

15 май 2024, 07:25 часа • 1441 прочитания

Сумата от 40 000 лв., която държавата плаща на малките политически сили за предизборна реклама им се вижда недостатъчна и те настояват бюджетът да удвои тази сума. Това се разбира от позицията по темата на близо дузина формации, които в момента се жалват в съда, че предстоят два вота, а хазната ще им отпусне средства колкото за един, пише в. "Сега".

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Парите са малко

Казусът засяга т.нар. медийни пакети. Това са средствата, които бюджетът осигурява на партиите и коалициите, които не получават държавна субсидия. Всяка такава формация, която е регистрирала кандидати във всички избирателни райони, може да закупува медийна реклама за предизборната си кампания за сумата до 40 000 лв., която се заплаща от Централната избирателна комисия (ЦИК). Идеята е така да се доближат шансовете на малките формации с големите, които разполагат с далеч по-големи финансови възможности, а и привличат повече медийно внимание. В миналото обаче са възниквали съмнения, че тази практика, заложена в Изборния кодекс, позволява да се източва държавният бюджет.

ОЩЕ: Анализатори: Чака ни римейк на сглобката, но с писмено споразумение

Преди всеки избор ЦИК обявява с решение условията, по които ще разпределя медийните пакети, както и формациите, които имат право на такива. Така направи и сега със свое решение от 7 май.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

На мнозина участници във вота обаче тези пари им се виждат малко. Десетина формации са внесли жалби срещу решението на ЦИК във Върховния административен съд (ВАС), който е образувал дело. В списъка на недоволните влизат "Левицата", "Граждански блок", "Ние идваме", "Коалиция на розата" и още поне 5 други политически сили. Те смятат, че решението е незаконосъобразно и искат отмяната му, тъй като с него се предоставят средства за медийни пакети в размер на 40 000 лв., въпреки че предстоят два вота – за депутати в Европейския парламент и за Народно събрание.

"В едната от двете водещи частни телевизии минута рекламно време в прайм тайм е на цена над 60 000 лв. ... ЦИК е съставен от представители на партиите на политическия монопол, получават многомилионни субсидии и те колективно са взели решение да ощетят другите политически субекти като ограничат до минимум тяхното ефирно време в медиите", пише в мотивите на "Коалиция на розата".

ОЩЕ: "Сини като знамето на ЕП и зелени като гората в България": ЦИК показа бюлетините за вота 2 в 1

Мотивите на съда

Вчера обаче ВАС е обявил, че жалбите не могат да се разгледат от него и трябва да се препратят на Административен съд-София град (АССГ). "Жалбата е процесуално недопустима, като предявена против акт, който не подлежи на обжалване пред настоящата инстанция", изтъкват върховните съдии в определението си по делото.

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

За отбелязване е, че в самото решение на ЦИК е записано, че то подлежи на обжалване пред ВАС в 3-дневен срок от обявяването му. Този факт даде основание на бившия главен прокурор Иван Гешев, чиято формация "Граждански блок" е сред жалбоподателите, да обвини ЦИК, че нарочно е записала в решението си некомпетентен съдебен орган, за да саботира съдебната процедура. Затова Гешев поиска оставката на комисията.

При всички случаи решението на ВАС не може да се обжалва и сега топката е в полето на АССГ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес