Към края на седмицата Министерството на правосъдието ще представи публично законопроекта, касаещ механизмите за разследване на главния прокурор. Това стана известно от думите на служебния министър на правосъдието Крум Зарков пред бТВ новините.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Законопроектът беше изготвен от моята предшественичка Надежда Йорданова и внесен от нея в Народното събрание в качеството ѝ на депутат. Той беше изпратен до Венецианската комисия, откъдето получихме положителна светлина за принципа, но и доста бележки по същество и по определени разпоредби, по които работим, обясни Зарков.
Съдия от върховните съдилища ще бъде назначен по сигнал, който касае пряко фигурата на главния прокурор, посочи министърът. Той уточни, че съдията няма да е само един. Ще има списък от съдии, и това беше една от препоръките на Венецианската комисия, че те трябва предварително да са изявили желание, че биха се заели с това, обясни Зарков.
Ако е постъпил сигнал срещу главния прокурор, ще бъде изтеглен съдия, който ще води разследването, добави служебният министър. Идеята е да не е подопечен прокурор на главния прокурор, който да извършва това разследване, добави още Крум Зарков.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По думите му България се занимава с този проблем още от 2009 г., когато е осъдена от Европейския съд за правата на човека заради липсата на механизъм за разследване на главния прокурор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)