След драматичното напускане на "Има такъв народ" (ИТН) от управляващата коалиция се заговори упорито за влияние на бившия общински съветник на ГЕРБ в София Орлин Алексиев в ИТН и т.нар. кръг "Делта хил", в центъра на който били пернишките бизнесмени Станислав Любомиров и Добри Владимиров. Автори на тези твърдения са депутати, отцепили се от ИТН.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Имаме лидерска партия с лидер, когото не познаваме, но от негово име ни се казва какво да правим и при всеки опит да обясним, че сме народни представители, че нас хората са ни избрали, ни се казва, че "няма такова нещо – Слави е този, който ви е вкарал в парламента“. Това заяви пред Нова телевизия народният представител от неговата партия Николай Радулов. Преди два дни той напусна ИТН заедно с четирима свои колеги и спортния министър в оставка Радостин Василев.
Колегата му Георги Георгиев – също напуснал ИТН, каза пред Нова телевизия, че при срещите му със строители ставало ясно, че има схеми. "Беше обещан половин милиард на общините за ВиК проекти. Аз се срещнах с човек, който се представи от името на Орлин Алексиев, да договаря с кметове на общини да бъдат финансирани техните проекти, като условието е да ги спечели правилният строител. Това е фирма, която те ще посочат и която ще се съгласи да си плати после комисионна", каза Георгиев.
По думите му, той срещал човек, поканен във връзка с новите обществени поръчки за ремонт и поддържане, чийто шеф ходил в "Делта хил". "Там се е срещнал с друго лице, което е казало, че ще предаде на Орлин Алексиев, а Алексиев ще предаде на Гроздан Караджов (бел. ред. - регионалният министър вече в оставка, номинация на ИТН). Има грешно виждане на Трифонов и Йорданов как се управлява едно министерство. Обществените поръчки не са инструмент за печалба", заяви Георгиев.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По думите му, сегашният изпълнителен директор на "Автомагистрали" им се представял като близък на Орлин Алексиев. "Заместник-министърът на регионалното развитие Деляна Иванова за мен е близка до този кръг "Делта хил". Заместник-министърът на регионалното развитие Явор Пенчев също е имал свързани действия с този кръг", твърди Георгиев. Според него, този кръг осигурявал да бъде финансиран даден проект, възложителят да подготви документацията така, че да спечели правилната фирма.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Той твърди и, че за текущите ремонти това вече се е случвало и имало изплащане и на комисиони.
"Доколкото знам, на повечето от фирмите им е предлагано срещу едни 5% да им бъдат одобрени за разплащане спорните проекти, които минаха през Народното събрание", каза Георгиев. Допълни обаче, че пътят на парите е доста по-сложен – не в чанти, сакове или чекмеджета, а през банкови сметки и офшорни зони.
Има ли обаче публична връзка на Слави Трифонов обаче с визираните в кръга "Делта хил" бизнесмени? Краткият отговор е да.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Припомняме, че Слави Трифонов имаше къща до екоселището "Делта хил" в пернишкото село Кладница, откъдето води наименованието си т.нар. кръг.
Справка в Имотния регистър показва, че през март 2014 г. фирма "Делта хил" на Станислав Любомиров продава на "Седем-Осми" (акционерно дружество, представлявано от Слави Трифонов, който е негов действителен собственик – б. р.) терен от 7 парцела. Общата им площ е 6446 квадратни метра. Вписаният за тях материален интерес възлиза на 416 040 лева.
Две години и четири месеца по-късно новият собственик на тези имоти става фирма "Портос С 2016" срещу 196 302 лв. Дотогава и самото дружество е собственост на "Седем-Осми" АД. Правоприемник на "Портос С 2016" именно тогава става фирма "Инмат" – еднолична собственост на Станислав Любомиров.
Любомиров обаче притежава и строителната фирма "ДЛВ".
Справка за нея в регистрите на Агенция за обществени поръчки и новия портал ЦАИС ЕОП сочи, че тя не е печелила впечатляващи обществени поръчки назад във времето. От 2013 г. тя е член на Камарата на строителите в България. През 2020/21 г. вече осигурява съответно 252 и 237 души персонал.
Дружеството, печелило доскоро процедури най-вече на ВиК в Перник, изненадващо се нареди сред трите външни подизпълнители на държавната "Автомагистрали" ЕАД с най-мощни договори – 11 на брой за общо 61,2 млн. лв. Това сочи одитът на Сметна палата, специално насочен към държавното дружество, получило 3,1 млрд. лв. от Агенция "Пътна инфраструктура" чрез инхаус (вътрешна) процедура.
ОЩЕ: Парламентът не пусна идеята на ДПС за заличаване на инхаус поръчките, ИТН гласува с управляващите