Висшия съдебен съвет(ВСС) ще работи извън мандата си. Това коментира министърът на правосъдието Крум Зарков пред журналисти. Правосъдният министър се включи в заседанието на Съдийската колегия към ВСС. „Аналогията е очевидна с аргументацията, с която Конституционният съд постанови, че Инспекторатът към ВСС продължава да работи след мандата си. Решението на този въпрос е парламентът“, каза още правосъдният министър.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Правосъдният министър коментира решението на Конституционния съд, че съдените инспектори не могат да карат втори последователен мандат. „Това не е първия път“, каза Зарков и уточни, че диспозитивът на съда дава принципно положение, което е, че принципът на непрекъсваемост надделява на принципа на мандатност.
Според него няма как да останем без ВСС, но това съвсем не означава, че ще останем пожизнено с настоящия му състав.
Още: Членовете на Съдийската колегия към ВСС искат да бъдат възстановени на старите си длъжности
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Той коментира питането на служебния кабинет към Конституционния съд за правомощията на главния прокурор. „Тежко на тази страна, в която прокуратурата е единствената, която може да свърши работата по контрол и регулация“, каза Зарков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Той уточни, че имаме независим орган Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), Централната избирателна комисия (ЦИК), Комисията за финансов надзор (КФН). „Ако считаме, че прокуратурата може да прави всичко, за какво са ни те? Освен това, когато парламентът не си свърши работата, включително когато не изпълни конституционните си задължения, той се разпада. А какво се случва с прокуратурата, ако тя не си върши работата? Нищо“, коментира Крум Зарков.
Според него ще бъде в полза на самата прокуратура да се съсредоточи там, където има нужда от нея
„Разделението на властите е постановено от българската Конституция, изпълнителната власт контролира определени неща. Прокуратурата трябва да гони престъпниците и да отменя актове, когато те са незаконосъобразни. Това трябва да прави според Конституцията, не според мен“, каза още Крум Зарков.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Гешев видя опасност за гражданите в питането на служебния кабинет за правомощията му