България има двама офицери в Ирак, които са на мисия по обучение на иракската армия. По общо решение на НАТО всички страни могат да изтеглят военнослужещите си, припомни министърът на отбрана Красимир Каракачанов.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Към момента няма опасност за техния живот и здраве, налични са планове за евакуация по най-бързия възможен начин, но решението трябва да е общо".
Вицепремиерът Красимир Каракачанов каза още, че България не е дала никакви основания на Белград да прави изявления по отношение на българското малцинство в Сърбия.
"През последните месеци зачестиха, бих казал, не съвсем уважителните изказвания от страна на сръбски политици по отношение на България и то без основание. България не е дала никакво основание на Сърбия да прави подобни изявления, а това, че страната ни се грижи за своите сънародници, е наше задължение. След като не го прави по добрия начин Сърбия, след като нашите сънародници недоволстват, значи има някакъв проблем".
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Според Каракачанов агресивният тон спрямо България се засилва и това прави впечатление.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"Политиката, която Сърбия води, включително след войните в Югославия, е българското население на Цариброд и Босилеград да се изселва по икономически причини и така българско национално малцинство да не съществува – не бих нарекъл тази политика „добросъседство“. Така вицепремиерът Красимир Каракачанов коментира острото изказване на сръбския външен министър Ивица Дачич.
„За какви вътрешни работи днес се говори в Европейския съюз. Там имате едни българи, които в Сърбия са само 0,26 на сто от населението ни. Толкова са българите в Сърбия. Но, България на всяка среща на Европейския съвет поставя въпроса за правата на българското национално малцинство?“, запита Дачич в ефира на сръбската държавна телевизия. Каракачанов днес не му остана длъжен: „На въпроса за какви българи става дума… Той много добре знае – става въпрос за онези българи, които по силата на Ньойския договор бяха абсолютно несправедливо откъснати и дадени на Сърбия без никаква причина, която да го налага“. Той припомни и че до 1944 г. българите са били подложени на „геноцид“, а политиката на Белград не се е променила съществено и след това и обезлюдяването на големите общини Цариброд и Босилеград е доказателство за това. „Това, че България се грижи за своите сънародници, е наше задължение. След като не го прави по добър начин Сърбия, след като нашите сънародници недоволстват и имат постоянно претенции, че се ограничават техните права, най-вече по отношение на обучението по български език, значи има някакъв проблем“, подчерта Каракачанов. Военният министър отбеляза, че „агресивният тон към България се засилва“: „Като вземем предвид амбициите за едно сериозно превъоръжаване, като вземем предвид и изказванията от преди малко повече от половин година на моя колега – сръбския вонене министър, че Сърбия се стреми към въздушно превъзходство на Балканите, може би няма да направим най-спокойния анализ“. Иначе, Каракачанов припомни за хобито на Ивица Дачич, който се изявява като фолклорен изпълнител: „Хубаво пее. Може би по-добре пее, отколкото се изказва политически“.