Конституционалистът Симона Велева предполага, че бързо ще се обработят резултатите от балотажа и най-късно до вторник да е ясен резултатът от президентските избори на втори тур.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Пред БНТ тя уточни, че ЦИК дават една седмица да изберат от кой изборен район да бъдат избрани и да обнародват резултатите в Държавен вестник. Оттам нататък президентът може да издаде указ кога да бъде първото заседание на Народното събрание.
Тя посочи, че не трябва да има ситуация, в която да няма Народно събрание и да няма президент. До 22 януари Народното събрание не може да бъде разпуснато, щом бъде свикано от държавния глава, обясни Велева и добави, че президентската институция е много важна и логично уредена.
Тя изтъкна, че президентът е гарант за разделението на властите, като има роля и за съставянето на правителство.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Велева заяви, че Конституцията не посочва изрично функции на вицепрезидента, като може да упражнява част от правомощията на президента. Вицепрезидента има малко наброй, но важни функции и неговата роля е много добре уредена в българския парламентарен и конституционен модел. Вицепрезидентът е здравата опора, която стои зад президента, обясни Симона Велева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Вицепрезидентът може да изпълнява ролята на президент, само тогава, когато държавният глава не може да изпълнява своите функции. Вицепрезидентът може да довърши президентски мандат, но ако и двамата не могат, тогава председателя на Народното събрание заема длъжността на президент, посочи Велева.
Тя отбеляза, че президентът не управлява държавата. Няма политическа криза, не може да се говори и за конституционна криза, уточни Симона Велева.
Според нея не е ясно колко са големи промените, които са предлагат от партиите и колко са необходими. Съдебната реформа може отново да се използва като политическа дъвка, която никой от нас не желае. Промени са възможни, дори и необходими, но да се правят по изключително прецизен начин, подчерта Велева.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Бивш конституционен съдия: Няма как служебното правителство да стане редовен кабинет