При определени разпределения на гласовете по избирателни райони публикуваната в Изборния кодекс методика за изчисление на мандатите не работи.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Тази констатация направи математикът проф. Михаил Константинов по време на първото заседание на Изборния борд към Министерски съвет, предаде БГНЕС.
"Методиката не е математически алгоритъм в строгия смисъл на думата. Това е неприятно, защото при такава ситуация ЦИК трябва да взима решение – в методиката има текст, че когато нещо не работи, решението се взима от ЦИК", коментира още той.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Михаил Константинов поиска от ЦИК още сега да обяснят как ще процедират при подобна ситуация, за да е ясно предварително и да не се стига до спорни ситуации и казуси. "Моят апел е ЦИК да каже какво ще прави, ако това се случи, защото заради един единствен мандат, който не знаем дали е в Благоевград или Силистра, ще сринем доверието в изборния процес", предупреди Константинов.
При така съществуващата методика една партия може да не знае от кой точно избирателен район ще получи мандата си, обясни Константинов. Така една партия може има 20 мандата, но да не се знае къде отива последният мандат, подчерта той. На национално ниво методиката работи отлично и няма проблем, но при разпределение на мандатите по райони сегашната методика "гърми", което е недопустимо, предупреди той.
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Михаил Константинов съжали, че при приемането на Изборния кодекс той е предложил методика, която решава този казус, но точно това "парче" от изборния закон не е било прието. "Поправката е съвсем малка и добавя какво се прави, ако това се случи", обясни Константинов.
"Нашата система е двойно пропорционална, която разпределя гласовете веднъж по партии и веднъж по региони и това я прави трудна", добави той. ЦИК може елегантно да вземе решение какво ще прави при подобен случай, а не да чака този случай да настъпи и тогава да го решава, обясни Константинов. Тази грешна методика действа през миналата година и даде две грешки, но тогава ставаше дума просто за методика на ЦИК, а сега става дума за закон, заяви още той. "За един плаващ мандат не трябва да се срива доверието в целия резултат, това е смешно", обобщи Михаил Константинов.