Комисията по отбрана в Народното събрание преодоля президентското вето като гласува, повторно промените в Закона за отбрана и въоръжените сили.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
12 от депутатите в комисията по отбрана в Народното събрание гласуваха „за” промените във военния закон, 7 бяха против, предаде БГНЕС.
Припомняме, че в началото на седмицата президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, приет от 44-ото Народното събрание на 27 септември 2017 г.
С приетите от депутатите промени предвиждат удостоените с висше военно звание офицери да се представят в Комисията по отбрана на Народното събрание. Според президента законът не дава отговор на въпроса дали при всяко удостояване с висше офицерско звание на един и същи офицер следва да се прави такова представяне. Това може да доведе до практическото обезсмисляне на разпоредбата, ако е необходимо отново да се представят вече представени лица. Тази неясна разпоредба, в която трудно се разпознава вложеният смисъл, не допринася за утвърждаването на правовата държава. Същевременно тя крие риск от политизиране на висшия команден състав на Въоръжените сили.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
„Всъщност в една демократична, правова държава се избира парламент, в който има управляващи, има и опозиция. Това е гаранцията, че армията ще бъде деполитизирана, така както всички ние смятаме. Когато парламента има само управляващи тогава има опасност армията да бъде политизирана. Тоест парламента е гарант за това, че армията е деполитизирана, така че не виждам в това основание”, каза председателят на комисията по отбраната Константин Попов, който е и един от вносителите на законопроекта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Дали парламентът ще отхвърли ветото на президента, ще решат депутатите в пленарна зала. Според Конституцията Народното събрание приема повторно закона с мнозинство повече от половината от всички народни представители.