Комисията по енергетика реши бившият председател на КЕВР Иван Иванов да изпълнява длъжността до избора на нов. До това решение се стигна след като Конституционният съд обяви за противоконституционен избора на Станислав Тодоров за председател на регулатора.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Окончателното решение трябва да бъде взето от Народното събрание.
В началото на заседанието бяха включени три сходни предложения, внесени от ДПС, ГЕРБ и ИТН. Впоследствие обаче от ГЕРБ и ДПС оттеглиха своите и депутатите разгледаха само това на ИТН.
Предложението представи Ива Митева от ИТН, която не е член на комисията представи. Тя каза, че ситуацията е поука за всички да се слушаме и чуваме повече. "Решението на Конституционният съд показа, че наистина 10 конституционни съдии имат смелостта да се изправят срещу 240 народни представители. Решението цели да уреди правните последици от решение номер 8 от 2022 г. от Конституционният съд", заяви Митева.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По думите й това е прецедент, но народните представители са длъжни да го направят, тъй като не е ясно дори да се открие процедура за избор на председател дали такъв ще бъде избран.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
В дневния ред на комисията не бе включено предложението на "Демократична България" за промени в Закона за енергетиката, с които членовете на КЕВР сами да избират своя председател, когато няма действащ такъв, нито работещ парламент.
В началото на заседанието от ДПС предложиха да отпадне точката за процедурни правила за избор на нов шеф на КЕВР, но тя остана в дневния ред и в крайна сметка те бяха приети.
От "Продължаваме промяната" отбелязаха, че е израз на държавническо поведение е да стартира процедурата.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
От своя страна от ГЕРБ смятат, че сроковете в процедурните правила няма как да бъдат изпълнени. "Няма как да се случи при условие, че не функционира Народното събрание", смята депутатът от ГЕРБ Росица Кирова.
Теменужка Петкова от ГЕРБ прогнозира, че в процедурните правила ще бъдат съкратени сроковете и целта на приемането им е да се бламира предходното решение.
От своя страна Емил Георгиев каза, че иска да успокои обстановката. "Лично аз нямам никакви планове", каза още депутатът.
Председателят на комисията и депутат от "Продължаваме промяната" Радослав Рибарски призова да не се влиза в черни сценарии. "Не сте прави, всичките ви допускания са грешни. Всички са тук - вие сте трима", каза още Рибарски.