Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво спечелихме и какво не, откакто влязохме в ЕС

30 март 2017, 10:48 часа • 5037 прочитания

Откакто сме влезли в ЕС, развитието на демокрацията у нас е по-добро, отколкото при „други сходни държави”. Това е едно от основните заключения на доклада, описващ десетте ни години като член на Европейския съюз, изготвен от Центъра за либерални стратегии.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Интересен факт е, че като „сходни държави” са посочени Сърбия, Македония, Молдова, Грузия, Албания и Турция. Според индекса Polity IV, ние сме пред тези държави като развитие на демокрацията. В този индекс събираме 80 точки, докато Сърбия е със 78, Албания е с 67, Грузия е с 64, Молдова е с 60, Македония е с 57, а Турция – с 53. От всички държави, с които ни сравняват, най-близо до влизане в ЕС е точно Сърбия, перспективите за влизане в не прекалено далечно бъдеще пред Албания също съществуват. При сравнението със Сърбия се посочва, че към 1989 година тя ни е изпреварвала „в политическо и икономическо отношение” като част от бивша Югославия.

„България е в групата на централноевропейските държави, стойностите ни са сходни с тези държави. Влязохме като изоставащи в ЕС, но не сме наваксали кой-знае колко като качество на демокрацията. Впечатляващо е сравнението ни със Сърбия. През периода на Прехода Сърбия значително изостава от нас по данни на Freedom House. Ние все пак стоим по-добре”, обобщи един от авторите на доклада, политологът Даниел Смилов.

Смилов обърна и специално внимание на съдебната система и Механизма за сътрудничество и проверка. "Част от критиките към този механизъм обаче са породени от нереалистични очаквания, че ЕС ще дойде и ще наложи едва ли не политиките си. Отговорност за негативите по-скоро има българската страна. Това, което Механизмът все пак прави, е, че държи пред общественото внимание несвършената работа и може да бъде ползван като инструмент за реформи. Представете си, ако го нямаше, колко бързо биха изчезнали въпроси за борбата с корупцията и съдебната реформа".

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

От икономическа гледна точка е посочено, че коефициентът на безработица в България след 10 години в ЕС е по-нисък, отколкото в последната година преди влизането ни в Съюза. Наличието на европейски фондове е довело до БВП с 9.3% по-висок, заетост с 4,8% по-висока и безработица с 4% по-ниска, отколкото ако ги нямаше. Износът от страната на високотехнологични продукти и на услуги от областта на информационните и комуникационните технологии е нараснал повече от двойно, а делът на този износ в общия износ от страната се е увеличил от под 7 до над 10%.

Настигаме ли ЕС, краткият отговор е "Да", по-дългият е: "Може и малко по-бързо", каза икономистът Георги Ганев. По думите му "имаме нарастване на реалната покупателна способност на човек от населението". "Наблюдава се положителен баланс към текущата сметка и лек спад в бюджетния баланс. Прагът от 3% бюджетен дефицит в преминат само 2 пъти. Поддържа се нисък публичен дълг с леко увеличение през 2014-2015 г. Това е свързано с това да могат да се разплатят гарантираните депозити, които изчезнаха в КТБ. Налице са и сравнително големи нетни трансфери в ЕС", каза още той.

Неразрешен проблем остава строителството на територии от мрежата "Натура" и липсата на интегриране на политиката за опазване на природата и биологичното разнообразие в други секторни политики, слабата администрация. Основните предизвикателства в тази толкова важна за здравето на настоящото и бъдещите поколения български граждани област остават:

1) по-добра защита на здравето на хората чрез продължаване на намаляването замърсяването на въздуха.

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

2) по-правилното събиране и почистване на градските отпадъчни води

3) прилагането на законодателството за опазване на природата

Мнения

„Ние сме една от най-проевропейски настроените нации. Ние очакваме доста активно участие и на самите граждани. Очаквам да има силен сигнал и натиск от страна на българските граждани към българските политици, за да се даде ясен сигнал в каква Европа искаме да живеем”. Това каза ръководителят на българското представителство на ЕК Огнян Златев при представянето на доклада.

Малко по-критична нотка относно това какво сме постигнали в ЕС, откакто сме влезли в Съюза, имаше в думите на Теодор Стойчев, ръководител на българското бюро на ЕП. „Не случайно ние не отбелязваме 10 години от членството ни с тържества, а по-скоро идеята да си дадем равносметка за това, което сме постигнали. И най-вече да си извлечем заключения за това, което което ни предстои. Навършиха се точно 3742 дни от членството ни в ЕС. Избрали сме 53-ма представители в ЕП, които са гласували над 6000 законодателни акта. Над 100 000 българи са се включили в програми за мобилност на ЕС от 1999 г. насам”.

Същевременно обаче един от авторите на доклада – Георги Ганев, посочи, че документът е „начало разговор” какви са ефектите от членството ни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес