Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво пропускат да декларират министри и депутати?

30 януари 2017, 09:00 часа • 1614 прочитания

Анализирайки декларациите на публичните лица, най-голям е относителният дял недекларираните доходи извън заеманата длъжност - над 2 хил. лв. Наблюдава сe тенденция на еволюиране на несъответствията. Преди не се декларираха апартаменти и ниви, а сега дялово участие във фирми и дружества и солидарни задължения към юридически лица, което подсказва, че Законът трябва да се актуализира, тъй като не обхваща всички възможности за инвестиции и придобиване на доходи в реалността. Това каза шефът на сметната палата Цветан Цветков.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Едва ли има умисъл, тъй като информацията е официална и тя вече е декларирана пред други органи. Тази информация отново я препращаме към НАП, обясни Цветков пред bTV. Той обясни, че за тези несъответствия не се носи наказателна отговорност, а се налага единствено санкция под формата на глоба.

Цветков припомни, че новите министри трябва да подадат встъпителни декларации, а депутатите – финални декларации.

Припомняме, че на 26 януари стана ясно, че двама вицепремиери в кабинета „Борисов 2“ са пропуснали да декларират имущество. Бившият вицепремиер Миглена Кунева не е декларирала данни за съпруга си Андрей Пръмов за доходи от наем или в размер на 12 649 лв., докато Ивайло Калфин в качеството си на социален министър е подал декларация с непълно съдържание. Вицепремиерът е забравил да посочи договорна ипотека в размер на 74 хил. лв. върху собствен апартамент в София, съобщи expert.bg.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Сметната палата е проверила над 14 хил. лица, които са задължени като заемащи държавни постове по закон да подават декларации и уведломления. Най-честите пропуски при декларирането на имущество са свързани с недеклариране на доходи или собственост на съпруг или съпруга. Одиторите са установили общо 323 несъответствия в декларациите, подадени за миналата година.

Карина Караиванова, която беше зам.-финансов министър преди да оглави Комисията за финансов надзор, е пропуснала да декларира доходи на съпруга си от 5 700 лв. Бойка Маринска от Реформаторския блок (РБ) не е посочила задължение на съпруга си към юридическо лице в размер на над 102 хил. лв. Редица несъответствия в декларациите има на съдии, прокурори и кметове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес