Трусовете в управляващата коалиция не стихват. След като Слави Трифонов обяви в средата на миналата седмица, че оттегля министрите си и напуска коалицията, днес от ГЕРБ внесоха вот на недоверие срещу правителството на Кирил Петков. Поводът е провал в сферата на публичните финанси и икономическата политика, обявиха бившите управляващи.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Това ще е първият вот на недоверие срещу правителството на премиера Кирил Петков, което бе избрано на 13 декември миналата година.
Каква е процедурата
Според правилника на Народното събрание поне е необходимо една пета от депутатите (48 от 240 души), за да могат да предложат да се гласува вот на недоверие. Парламентарната група на ГЕРБ се състои от 59 депутати.
Дебатът по вота трябва да се проведе от 3 до 7 дни след внасянето на предложението, гласи правилника. Гласуването трябва да стане факт не по-рано от 24 часа след края на разискванията в пленарната зала.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
За да бъде свалено правителството са необходими поне 121 гласа от общо 240 народни представители. В момента ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и ИТН имат общо 126 депутати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Ситуацията се усложнява, защото петима от общо 20 депутати напуснаха групата на „Има такъв народ“ и не е ясно дали всички биха подкрепили падането на правителството.
Ако вотът на недоверие бъде подкрепен от мнозинството депутати, следва нов опит за съставяне на кабинет в рамките на това Народно събрание. Първият мандат отново ще отиде в "Продължаваме промяната", вторият - при ГЕРБ, а третият се връчва на някоя от следващите партии по избор на президента.
Ако в рамките на тази процедура не бъде избрано ново правителство, държавният глава разпуска парламента, назначава нов служебен кабинет и насрочва предсрочни избори.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Шансът правителството да падне е напълно реален
Заявка, че ще подкрепят вота на недоверие до момента са заявили от всички партии, които са в опозиция.
"ИТН ще направи всичко възможно тези хора да спрат да управляват, защото това ще бъде оздравително за цялото българско общество. Те управляват еднолично, използват внушения, предлагат постове и пари – трябва да си ходят по най-бързия начин. Вотът на недоверие е една административна процедура, която така или иначе трябва да се случи“, каза в кулоарите на парламента Станислав Балабанов от ИТН.
"Многократно сме казали, че управляващите са национални предатели, когато и да си тръгнат ще е късно. Няма съмнение дали ще подкрепим вота на недоверие", заяви депутатът от „Възраждане“ Цончо Ганев.
"ДПС ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството", каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, който проведе консултации с ГЕРБ.
ОЩЕ: Радостин Василев обеща още отцепници. Глас от ГЕРБ за новата помощ за пенсионерите: Ще видим