"Факт са промените в Конституцията. За нас това е истинското начало на съдебната реформа", коментира съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов пред медиите в парламента след приемането на окончателните промени в Конституцията.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Какво са показали конституционните промени?
Иванов отбеляза, че от тук нататък предстои сериозна работа.
"Тези промени дават възможност за тази работа и за това са толкова важни. Тези промени показаха, че в България, въпреки големите разделения, е възможно да се постигат съгласия около национални цели. Много е важно за политическата система да използва това като платформа, която да продължи да изгражда такива съгласия", каза Иванов. ОЩЕ: Историческо: Промените в Конституцията вече са факт!
Той благодари на ПП-ДБ, на ГЕРБ, на ДПС, както и на опозицията в лицето на БСП, която по думите му се е държала аргументирано. "Искам да благодаря на членовете на комисията по конституционни въпроси, защото те проведоха дебата. Не се притесняваме от това, че промените ще бъдат атакувани пред Конституционния съд", добави Иванов. ОЩЕ: Христо Иванов: Не се притеснявам от жалба срещу конституционните промени
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Разграждането на корупционния модел
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Христо Иванов заяви, че с приетите промени в Конституцията става възможно да се продължи институционалното разграждане на корупционния модел в България. "Този корупционен модел в различни периоди е олицетворяван от различни образи, но неговото разграждане е въпрос на институционално действие. Важното на тези промени е, че ние успяхме да изградим политически консенсус", добави още Иванов. Той заяви, че трябва да се фокусират не върху взаимните политически обвинения, а да се фокусират върху решаването на тези казуси.
Какво следва след Конституцията?
Кирил Петков обяви, че следващата стъпка са регулаторите и органите, които са се приели с изменението в Конституцията.
"Трябва да се попълнят с качествени кадри", коментира Петков. По думите му рамката е сложена по правилния начин, а сега, ако има хора с голям професионализъм, които да заемат тези позиции, промяната ще е необратима. ОЩЕ: Атанас Славов: Главният прокурор вече няма да е господар на всеки прокурор на държавата
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК