"С нарастващото социално неравенство се преразпределя сигурността, която е важен елемент от качеството на живот. Има едни територии, където животът е сравнително сигурен. Далеч не е така в други, от които обществото и държавата са се оттеглили. Те започват да се превръщат в гета. В Сотиря чухме вопъла на една гетоизираща се територия". Така социалният антрополог Харалан Александров коментира инцидентите с насилие над деца в сливенското село Сотиря и допълни, че исканията на ромското население там се поразително припомнят тези от програмата на ВМРО.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
В интервю за bTV Александров допълни, че един от най важните разделителни белези между гетото и цивилизованата територия е възможността да упражняваш брутално насилие безнаказано.
"Всички ние имаме разрушителна, насилническа част. Ако средата не ни е социализирала по начин, който да удържа тези пориви, понякога ги практикуваме в реалността", коментира Александров.
"В момента българската средна класа е втренчена във властта и елитите и настоява те да направят нещата по-добре. Някак си започва да се изолира и да не вижда социалния си провал", каза още той.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"В обществото тече процес на все по задълбочаваща се криминализация. В тези населени места живеят заедно престъпници и жертви, без да има култура жертвата да се пази", коментира от своя страна Тихомир Стойчев, бивш директор на ЦСБОП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
След поредното посегателство над дете жителите на с. Сотиря поискаха денонощно присъствие на полиция в селото. По думите им, ако това не бъде осигурено, няма да пуснат децата си на училище.
Хората настояват за доживотен затвор без право на обжалване при посегателство над дете. На няколко места в селото се събира и подписка с искане за промяна на закона.
Кметът на Сотиря Димчо Георгиев заяви, че след инцидентите в селото има постоянно полицейско присъствие. Ще искат обаче и занапред да е така.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Бабата на жестоко убитата Кристин заяви, че на 17 или 18 септември ще отидат пред Народното събрание, за да поставят исканията си. Настояват за среща с депутатите.
Тя се обърна с призив към всички хора, които също искат промяна в закона, да ги подкрепят и да дойдат пред парламента.
Междувременно от Районната прокуратура в Сливен ще поискат постоянна мярка „задържане под стража” за двамата мъже, които са задържани за блудствени действия с 8-годишно момиче в Сотиря.
Единият е 15-годишен младеж, за когото се смята, че е участвал в престъплението, а другият е възрастен мъж на 68 години, който е живеел временно в пристройка в дома на семейството на момичето.