Два варианта за увеличение на пенсиите ще внесе служебният кабинет в новия парламент. Това обяви пред журналисти служебният вицепремиер и социален министър Гълъб Донев, който взе участие в семинар на тема „Кодекс за социално осигуряване – актуални промени“, организиран от КНСБ, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
„Единият вариант е преизчисляване на пенсиите с осигурителен доход дали 2018 или 2019 г., разчетите са различни. Средствата необходими затова са около 3 млрд. лв. Другият вариант е с приноса, който има всеки един пенсионер от участието му в осигуряването – трудовия стаж и коефициентът, с който се умножава всяка година осигурителният стаж. Това ще струва на държавата около 140 млн. на месец“, обяви Донев и подчерта, че по този начин хората ще бъдат по-мотивирани да участват в осигуряването.
Донев посочи, че се обсъжда коефициентът на преизчисление да нарасне от 1,2 на 1,35, а не на досегашният 1,3 и добави, че тази стъпка ще обере всички неправди в системата, допуснати от 2015 г.
Социалният министър посочи какво ще се случи във варианта при увеличение на осигурителния праг и във варианта, при който той не се пипа.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
„Параметрите са запазване на максималната пенсия на 1440 лв. и съответно с процента, с който ще се вдигнат всички пенсии, ще се вдигне и максималната пенсия“, обясни той и каза, че новият размер на пенсиите може да стане факт от 1 септември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Вицепремиерът каза още, че досега не е водил преговори по темата с политическите партии, кандидати за парламента.
Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов коментира, че кой вариант ще бъде приет е въпрос на политическо решение, но от представените два има подходящ. По думите му може да се вдигне и максималният осигурителен доход, и пропорционално с такъв процент, да се вдигне и максималната пенсия.
„Ние сме дали варианти максималният осигурителен доход да отиде на 3300 и 3600 лева. Колко ще се вземе, е изцяло политическо решение. Ако повишението на пенсиите се направи само с индивидуалния коефициент, т.е. всяка година да бъде умножавана по 1,3, самата пенсия ще бъде увеличена със 17%“, изчисли той и подчерта, че това не върви с увеличение на осигурителния праг.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че те одобряват идеята да се върви към увеличение на пенсиите през увеличаване на тежестта на стажа в пенсионната формула.
„Това по-скоро е възстановяване на движението, което беше от 1 през 1.1 стигна до 1.2 и сегашното 1.35, за което чувам е наваксване на 3-те години, през които този коефициент беше замразен. Той ще генерира около 17% ръст на пенсиите от сегашната база“, коментира Димитров и уточни, че в това увеличение влизат и 50 лв., които се дават като надбавка от няколко месеца.
По думите му замразяването на максималния доход води след себе си до резки скокове и изчисли, че ако през 2022 г. се приложи формулата по швейцарското правило, то максималният доход ще нарасне с около 150-200 лева.
В отговор на въпрос на БГНЕС, Димитров коментира, че ежегодното увеличение на пенсиите с 5% не е достатъчно.
„Трябва да продължи да се прави, но не с 5%, а с по-висок. По швейцарското правило това увеличение за тази година е минимумът“, заяви той.
Президентът на синдикалната организация каза, че в следващите четири години пенсиите трябва да нарастват с по 15% на година, прилагайки всички възможни механизми.
„Дали през всяка година стаж, дали през съответния механизъм за осъвременяване, който може да бъде 5,6-7% и сума сумарно и ръста на максималната и минималната пенсия, така че в един момент да няма пенсионери, които да са под прага на бедност и да няма отрязани горе пенсионери, които да не получават действителния размер на пенсията, върху която са се осигурявали“, обясни той.
Още: Омбудсманът: Минималният размер на осъвременените пенсии да бъде над линията на бедност