Бизнесът и гражданите трябва да бъдат спокойни, че всички цени, които са за електроенергия, газ и парно, са под контрола на съответния регулатор и българското правителство прави всичко възможно те да бъдат поносими. Продължаваме и мерките, които са за подкрепа на бизнеса. Продължават се и действията за достигнатите данъчни нива, които са гласувани от народното събрание. Социалните плащания се запазват в размерите, които са достигнати до 31 декември 2022 г. Това заяви служебният министър-председател Гълъб Донев пред БНТ.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Служебното правителство изпълни законовото изискване до 31 октомври да внесе проект на Закон за държавния бюджет за следващата година, както и бюджетите на НЗОК и ДОО и тяхното действие да продължи и през 2023 г. докато има редовно правителство, което чрез своите политики, подкрепени от едно парламентарно мнозинство да бъдат реализирани през финансовия план на държавата", добави той.
По отношение на размера на минималната работна заплата премиерът каза, че определянето й е прерогатив на изпълнителната власт. По думите му са предприети определени действия, мисли се и за това по какъв начин да се запази покупателната способност на българските граждани.
"Инфлацията в България за октомври исторически намаля с 1,1% от предходен месец. Тогава, когато политиката на предходното правителство беше за газовите доставки, които бяха изключително непрозрачни - с посредници при доставките, с неясен произход, без открити процедури. Ние направихме честни, прозрачни и открити процедури, където за доставките на природен газ за България се явиха стотици компании, големи доставчици и затова и цените паднаха", посочи Гълъб Донев.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Ако България не продължи до края на 2024 г. схемата, която позволява на "Лукойл" да изнася преработени нефтопродукти, рафинерията трябва да затвори, предупреди Донев. До края на седмицата се очаква отговорът на Европейската комисия. Ако рафинерията затвори, ще бъдат засегнати 10 000-12 000 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"Това, което служебното правителство направи вследствие на преговорите с "Лукойл" за миналата година компанията е внесла 3,5 млн. лв. данъци в бюджета. За тази година се очаква да бъдат внесени 100 млн. лв., а за следващата година се очаква да са 600-700 млн. лв.", обясни премиерът. Той отбеляза и, че "Лукойл" премества икономическия си център на дейност от Швейцария и Нидерлания в България - нещо, което не се е случвало никога и нито едно правителство не е успяло да договори това. Служебното правителство обаче го договори, уточни Донев.
Премиерът каза още, че правителството ще намери средства да се разплати с изрядните пътностроителните фирми след решението на Конституционния съд. Ще се справим и с този проблем, каза Донев.
Решението на парламента за въвеждането на смесено гласуване - с бюлетини и с машини, е решение, което според премиера би дало някакъв положителен тласък към избирателната активност. Кодът на машините се държи от ЦИК, подчерта Гълъб Донев. И гарантира, че не е правено вмешателство в резултатите от изборите на 2 октомври.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК