Модернизацията на жп транспорта стартира със смяната на ръководството на БДЖ, стана ясно от думите на министъра на транспорта Георги Гвоздейков по повод смяната на ръководството на холдинга.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Рокадите в БДЖ
"Търся много по-различен резултат от това, което е в момента и това е може би първият фактор, от който трябва да започна - да потърся други хора. Сменил съм хората заради резуртата и заради безхаберието", каза министърът. ОЩЕ: Транспортният министър уволни ръководството на "Холдинг БДЖ"
"Като министър не търпя такова безхаберие и съм поел инициатива с новото ръководство на БДЖ да започнем да подобрим комфорта в подвижния състав. Изпратихме спешни писма до всички производители и доставчици на подвижен състав, които в спешен порядък да осигурят такъв, дори и втора употреба, за да може в България да започнем да модернизираме този транспорт от сега, а не от 2026 г., когато ще чакаме подвижния състав, който е само 50% от „Пътнически превози“.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Стана ясно, че през 2026 г. страната ни ще усвои ресурс от Плана за възстановяване и устойчивост за два компонента за развитие на БДЖ. Другата цел на транспортното министерство е да се позволи на подвижния състав да се движи с максимална скорост 160 км в час, за да се стига по-бързо.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
"Не бързият влак е закъснял, а като цяло закъснява развитието и реформата в БДЖ може би наистина 70 години", смята Гвоздейков.
Разследването на Европейската прокуратура
"Някой в България не си върши работата", бяха думите на министъра на транспорта за разследването на Европейската прокуратура за злоупотреба с евросредства по два проекта за модернизация на железопътната инфраструктура в България, които са на стойност над 241 милиона евро. ОЩЕ: Европрокуратурата търси кой и как взема 241 млн. евро, предвидени за България
„Когато се случи това крадене, никой не забелязва това и може би в историята на Министерство на транспорта за пръв път влиза Европейската прокуратура, защото предполагам, че и на тях им е дошло до гуша да се наливат милиарди в инфраструктурата, а на среща да няма нищо“, каза той. По думите му вече е работа на прокуратурата да установят кой стои зад това. Той поясни, че подписът под договорите е на ръководството на НКЖИ и става въпрос за възлагането на фирми, които възлагат на консорциуми, които не отговарят на изискванията, по-нататък участниците в консорциума фалират.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Ще има ли санкции за закъснелите полети на Wizz Air?
Министърът увери, че са предприети сериозни мерки срещу компанията чрез Главна дирекция "Гражданско въздухоплаване" и уточни, че предстоят санкции. "Знаете, че там също смених ръководтвото и там резултатът вече е друг", каза Гвоздейков. ОЩЕ: Държавата иска от Wizz Air план, за да няма отменени и закъснели полети
Първият хеликоптер ще заработи през януари догодина
"Някъде до 15 декември първият хеликоптер ще бъде наличен. В началотона септември заминава първата група от пилоти, които трябва да направят съответното обучание за типа хеликоптер, заедно с тях заминават трима инженери. В края на годината България трябва да има авиационен оператор, може би в средата на януари хеликоптерът ще бъде въведен в експлоатация", каза Гвоздейков. ОЩЕ: Гвоздейков: Няма да подпишем договора за наем на две въздушни линейки