Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Готвят се нови промени в Закона за извънредното положение, една е смущаваща

03 април 2020, 10:05 часа • 36330 прочитания

Народното събрание започва от днес, 3 април, да гледа извънредно заради коронавируса цели три важни законопроекта – за актуализация на държавния бюджет, за промени в Закона за извънредното положение и в Закона за енергетиката.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Акцент със сигурност е актуализацията на бюджета, но и в Закона за извънредното положение има интересни предложения. Там впечатление прави параграф 12, с който през преходни и заключителни разпоредби се предлагат промени в Закона за държавната собственост. Дава се правото на здравния министър еднолично да дава медицинска и лабораторна апаратура, както и лични предпазни средства. Това със сигурност е предпоставка за злоупотреба – така, както всяко еднолично решение без съдебен контрол.

Предлага се и държавните и местните органи и комисии да провеждат заседанията си дистанционно, при спазване на съществуващите правила за кворум. До отмяната на извънредното положение се дава възможност и откритите съдебни заседания, както и заседанията на Комисията за защита на конкуренцията, да да се провеждат от разстояние, като се осигурява пряко и виртуално участие на всички участници.

Друга важна промяна е, че може да се определя нов административен срок, ако има уважителни причини – задължителна карантина, хоспитализация, отсъствие от България заради ограниченията на извънредното положение. Това касае основно обществените поръчки. Притеснение буди и формулировката "други непредвидени обстоятелства" по отношение на уважителните причини за промяна на срокове.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Освен това, се предлага тази година да няма съдебна ваканция. За да може да се навакса работата съдилищата ще работят през лятото. Обичайно те излизаха в почивка от 15 юли до 1 септември, като се поддържат само дежурни съдии, които разглеждат наказателните дела и мерките за неотклонение.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 3 април"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес