“Българската прокуратура се занимава само с наказателната отговорност, не с административната, още по-малко с политическата. По случая с “АпартаментГейт” се извършва проверка на всички производства”. Това отчете главният прокурор Иван Гешев в отговор на въпрос на депутата на БСП Явор Божанков.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Казусът напусна пределите на България и вече носи имиджови последствия", посочи Явор Божанков. Изказването му идва в контекста на изтеклите в общественото пространство снимки и записи с премиера. Божанков отправи множество въпроси, които касаят скандалите, станали у нас през последните месеци.
"Има три проверки - едната, касаеща фотографа, проверка по сигнал на бившия министър Христо Иванов за записите, има и проверки, предполагам, касаещи "БарселонаГейт". Това са три различни казуса в различни прокуратури.
Това е което ми е известно. Очаквах да ми бъдат задавани въпроси, засягащи цялостната дейност на прокуратурата. Ще отговоря с информацията, с което съм подготвен.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Ако тези въпроси ми бяха предоставени предварително, щях да помоля наблюдаващите прокурори по преценка да ми предоставят информация”, обясни още Гешев, който оправда незнанието си с решение на Конституционния съд от 2017 година, според което главният прокурор представя пред парламента само аналитичен доклад, а не доклад по конкретни дела.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Той припомни и, че Горанов бил разпитван, "доколкото му е известно", а относно скандалните записи и снимки е разпитван и Бойко Борисов. Главният прокурор обаче абсолютно застъпи тезата, че не можел да се меси в работата на съответните прокурори и да им казва как да си завършат преписката. Не стана ясно защо говори така при наличието на чл. 126, ал. 2 от Конституцията в чл. 126, ал. 2, където се регламентира, че "главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори".
Всъщност Гешев почна да цитира различни решения и препоръки от европейски институции в защита на прокуратурата, след въпрос дали не счита, че държавното обвинение избирателно пуска доказателства по незавършени случаи, които не показват цялата картина. Преди да почне да отговаря на въпросите на Божанков, той иронично се извини, ако пропусне нещо заради "капацитета си", тъй като депутатът му задал 11 въпроса. 10 бяха, отвърна Божанков, а Гешев го попита: Нали няма да се раздърдите, ако отговоря на 1 повече?
Красимир Ципов от ГЕРБ попита Гешев колко от осъдените лица за корупция са на висши длъжности. Той попита и дали има резултати и открити нарушения по време на приватизацията - една от темите, с които се захвана Гешев.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
"За приватизационните сделки - получили сме анализ от ДАНС за над 50 вече предприятия. Предмет на проверката е неправомерна и потенциално незаконна дейност преди доста години на високопоставени държавни служители", обясни Гешев.
На няколко пъти главният прокурор посочи, че го интересувало само българските граждани да харесват прокуратурата.
Още: "Мъж с маска на правна комисия пита Гешев за "Осемте джуджета", Божков и КТБ"
"Гешев призна, че най-много разследвани за парите от КТБ има представители на ГЕРБ"