Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" се обединиха срещу машинния вот, мнозинството обаче надделя

22 декември 2021, 12:06 часа • 11500 прочитания

Управляващото мнозинство в Народното събрание отхвърли предложението на "Възраждане" за временна анкетна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства за машинното гласуване в изборите на 14 ноември.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Решението беше взето със 100 гласа "за", 93 "против" и 39 "въздържал се".

От партията на Костадин Костадинов посочват като мотив сериозни съмнения за достоверността на данните от вота, както и че в редица протоколи на секционни избирателни комисии има разминаване на вота, отчетен от машините, и разписките, намерени в урните. Предложението е комисията да провери два произволно избрани многомандатни района и да изготви доклад за три месеца. 

Идеята на партията на Костадинов беше подкрепена радушно от ГЕРБ и ДПС, които се възползват от всяка възможност да атакуват машинния вот. 

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Дебатът

От ГЕРБ обявиха, че ще го подкрепят, защото трябва да се проверят изборните резултати, каза Радомир Чолаков.

"Машинното гласуване предизвика сериозен стрес и напрежение в обществото. Изнасяха се факти за несъответствия, да го кажем любезно така. Нека да не се притесняваме да ровим, трябва да ровим, докато изровим цялата истина за машините и какво се случи на изборите на 14-и и на 21 ноември", каза той. 

Антоанета Цонева от "Демократична България" каза, че проверка само в два избирателни района няма да покаже обективно картината, а решението в случая според нея е реформа в изборната администрация.

"Онова, което трябва да бъде направено, е не да преброим изборния резултат… в два избирателни района, което по никакъв начин не може да бъде решение на този проблем, а трябва да започнем сериозен, съществен разговор за реформирането на изборната администрация и осигуряването на нейната независимост и освобождаване от 30-годишния партийно-квотен принцип", добави Цонева.

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

Депутатът Цончо Ганев от "Възраждане" упрекна "Демократична България", че възпрепятстват създаването на анкетната комисия, а в данните от протоколите има разминавания. 

Искрен Митев от "Продължаваме промяната" упрекна вносителите, че работят заедно с ГЕРБ-СДС. Той попита защо не са оспорили изборите, след като имат подозрения по отношение на резултатите.

"Един колега от левия сектор се произнесе – ама то ще дойде ЦИК и ще си даде доклада. Но ние нямаме доверие на ЦИК, защото тогава в ЦИК беше мнозинството на ГЕРБ и ДПС, а сега има друго мнозинство, което също му нямаме доверие. И защото има изнесени стотици факти, че тези данни, които има като разминавания, са факт", бе мнението на депутатът.

От БСП изразиха мнение, че подобна комисия не е нужна, защото след избори ЦИК винаги излиза с доклад и той ще бъде обсъден в Народното събрание.

Йордан Цонев от ДПС заяви, че партията му ще подкрепи създаването на анкетната комисия, както е направила с всички други подобни предложения. "Този начин на гласуване не дава нужните резултати по отношение на достъпност, честност, прозрачност. Народното събрание е длъжно да отвори още веднъж тази страница", допълни Цонев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес