Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Франс прес" с репортаж за българските избори, с включени интервюта с Кирил Петков и Асен Василев

12 ноември 2021, 12:47 часа • 16056 прочитания

Българите излизат на урните в неделя за трети път тази година, докато членката на ЕС с най-нисък процент на ваксиниране в блока се бори с най-смъртоносната вълна от коронавируса досега. Това пише агенция „Франс прес“ относно предстоящите избори у нас.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Двата неубедителни парламентарни вота досега поставиха България - управлявана дълго време от консервативния премиер Бойко Борисов - в политическа главоблъсканица, докато пандемията претоварва болниците.

"Две сериозни пандемии"

По време на предизборната кампания политическите партии се въздържаха да подкрепят по-строги мерки за затваряне от страх да не се стигне до отпор от страна на избирателите.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Имаше гняв, когато второто временно правителство, действащо от април, направи миналия месец задължително ваксинирането, преболедуването или тестването, за да посещаваш ресторанти и културни и спортни обекти. Този ход не успя да повиши значително броя на ваксинираните, тъй като конспиративните теории и липсата на доверие в органите на властта засилиха настроенията срещу ваксините, коментира агенцията.

Междувременно политиците, които се опитват да предложат алтернатива след почти непрекъснатото 10-годишно управление на Борисов, се съсредоточиха върху разговори за корупцията.

България "страда от две тежки пандемии - едната е COVID-19, а другата е корупцията", заяви анализаторът Даниел Смилов.

Масовите антикорупционни протести през миналата година и разкритията на временната администрация за предполагаеми злоупотреби с пари на данъкоплатците в миналото костваха подкрепата за трикратния премиер Борисов. Въпреки че прогнозите са, че неговата партия ГЕРБ все пак ще събере най-много гласове в неделя, тя едва ли ще намери партньори за управление, както вече се случи през април.

Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна

Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК

Интервюта с Кирил Петков и Асен Василев

Дуото от бивши бизнесмени, завършили Харвард, разчита, че ще остане поне на второ място и ще успее да обедини анти-Борисов партиите след вота в страната, смятана за най-податливата на подкупи членка на ЕС. В репортажа са включени и електорални нагласи, базирани на социологически проучвания.

"Казваме това, което всъщност мислим, и правим това, което казваме, толкова е просто", каза Асен Василев, който беше временен министър на финансите, в интервю за АФП тази седмица.

Неговият колега Кирил Петков, който беше временен министър на икономиката, заяви, че е "жизнено важно" страната отново да има избрано правителство.

Анализаторите твърдят, че настъплението на здравната криза вероятно ще подтикне партиите да постигнат някакво споразумение, за разлика от изборите през април и юли.

Президентски вот

Първият тур на президентския вот ще се проведе заедно с парламентарните избори в неделя.

Според прогнозите досегашният президент, подкрепян от социалистите, Румен Радев - яростен критик на Борисов - ще бъде ясен фаворит за втори петгодишен мандат, въпреки че анализаторите очакват балотаж.

На втория тур на 21 ноември Радев - бивш пилот на изтребител и командир на военновъздушните сили - се очаква да се изправи срещу ректора на Софийския университет Анастас Герджиков, подкрепян от ГЕРБ.

Превод: БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес