Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП препоръча на ЕК да внимава за усвояването на еврофондовете от България

03 април 2014, 15:19 часа • 19776 прочитания

Европейският парламент официално прие препоръчителен текст, с който призовава Европейската комисия да се захване по-сериозно с България и усвояването на еврофондовете от нашата страна. Основният въпрос, поставен от ЕП, е дали страната ни може ефективно да усвоява европейските средства.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Като аргумент за загрижеността на Европейския парламент е посочена „липсата на напредък по мониторинговия механизъм, продължаващото силно разпространение на корупцията и наблюдаваното в страната принципно затруднение за разпределяне на отговорности и коригиране на грешки“.

Текстът беше внесен от германския евродепутат от ЕНП Маркус Пийпер и подкрепен от мнозинството в пленарната зала. Предложението на българския евродепутат Ивайло Калфин за отпадането на въпросния параграф не беше прието, информира БНР. Сходна препоръка беше одобрена и за Румъния.

Препоръките са част от доклад, с които се одобряват разходите, направени от Европейската комисия през 2012-а година. Вчера председателят на Европейския парламент Мартин Шулц коментира, че тези препоръки не са законово обвързващи.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

Препоръките са част от доклада за освобождаване на Европейската комисия от отговорност по изпълнението на общия бюджет на ЕС за финансовата 2012 година. Гласуването в ЕП е последната стъпка по окончателното одобрение за разходването на европейските средства за дадена година. Съгласно Договора от Лисабон ЕК е отговорна за харченето на бюджета на ЕС, но на първично ниво харченето се контролира от националните правителства според европейските политики. От своя страна националните правителства подлежат на контрол и наблюдение от ЕК и от Европейската сметна палата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес