Елена Удря е екстрадирана обратно в Румъния след 2 месеца в българския арест. Бившата румънска министърка на туризма е отведена в женския затвор “Търгшор” в четвъртък. Там тя ще трябва да излежи присъда от 6 г. заради корупция. Българските власти са предали Удря през граничния пункт Гюргево. Оттам тя била транспортирана от служители на Националната администрация на местата за лишаване от свобода до женския затвор.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Два дни преди да бъде предадена на Румъния, съдът в Страсбург е отказал да прекрати европейската ѝ заповед за арест. Молбата е била подадена от Удря заради лошите условия в затворите в родината ѝ. Според румънски медии Елена Удря ще бъде под карантина 21 дни, преди да бъде преместена при останалите жени в затвора.
До предаването ѝ на Румъния се стигна след решение на Софийския апелативен съд (САС) на 10 юни. Искането за това бе отправено от Румъния във връзка с издадена Европейска заповед за арест по повод на произнесена ефективна присъда.
Екстрадицията ѝ бе отлагана два месеца, а самата Удря поиска да остане в България. Тя се мотивира с липсата на справедлив съдебен процес в родината си, както и подходящи условия в затвора.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Елена Удря: В момента тази държава е най-сигурното място за мен
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
На последното заседание на САС бившата румънска министърка поиска да направи преюдициално запитване. Чрез него Удря поиска Съдът на Европейския съюз в Люксембург да се произнесе дали българският съд има доказателства, че в Румъния ще бъдат нарушени нейните човешки права. И на базата на това решение да бъде отказана екстрадицията в родината ѝ. Това обаче й бе отказано.
Според адвокатите на Удря процесът срещу нея в Румъния бил политически, а присъдата ѝ – произнесена от незаконен състав на съда. Според тях в него е имало съдия, който не е положил клетва да правораздава в Румъния. Съдията вече не работел в румънския съд, но не защото е освободен по някаква причина, а защото се е пенсионирал, констатираха българските съдии.
Елена Удря беше задържана на граничния пункт Кулата, след като румънските власти подадоха молба до София за локализиране на автомобила ѝ. Впоследствие до България бе изпратена и европейска заповед за ареста ѝ.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК