"Ние сме направили най-много от всички партии в посока прозрачност на собствеността, в посока свобода на медиите и свобода на словото. Фактите говорят, че ДПС е партия, която най-малко би имала основание да счита себе си по някакъв начин отговорна, ако има критики към свободата на словото", каза Йордан Цонев. Преди това той припомни промените в т.нар. медиен закон, внесен от бизнесмена и медиен собственик Делян Пеевски и депутати от ДПС. Цонев окачестви като практика в цяла Европа това, че политици притежават медии. "Като почнете от Берлускони, Чехия и развитите западни демокрации, но може да се мисли в за ограничение в тази посока", каза той.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Имало прието законодателство и за съдебната власт, и за борбата с корупцията, и за изсветляването на собствеността на медиите. В първите две сфери трябвало да мине време, за да се видят резултатите, а за собствеността на медиите трябвало да се пита изпълнителната власт как изпълнява закона.
Според ДПС докладът на ЕК, в който имало и похвали, и критики, е полезен и обективен, но в България партии и анализатори го интерпретирали като изгубени в превода.
"Като млада демокрация имаме нужда от подобен мониторинг и приемаме критиките като подадена ръка", смята Хамид Хамид. По думите му, докато има критики, доклади от Брюксел трябва да има.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Съдебната система трябва да е на прав път, трябва да се отбележи, пишело според тях в доклада, но реформата била само от 2017 г. и било нужно време, за да се видят резултатите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
За критиките, че главният прокурор е безконтролен, Хамид Хамид каза: "Друг е въпросът тези, които говорят за безконтролност, точно какъв контрол искат да наложат над главния прокурор, който е част от независимата съдебна система. Аз не приемам тезата, че той трябва да се подчинява на една малка група желаещи да го контролират." Според него по-голям контрол от отчетност пред парламента не може да има.
Междувременно ДПС отново поиска оставката на председателя на парламента Цвета Караянчева, този път заради изолацията на журналистите в НС. Заместник-председателят на парламентарната група на партията Йордан Цонев посочи, че ДПС никога не е имало проблем с комуникацията си с журналистите. "И вие можете да го потвърдите в анализите, които правите. Ние сме открити във всеки момент да разговаряме с вас. Смятаме, че контактът между журналисти и политици е полезен", добави Цонев, цитиран от БНР.
Преди две седмици от ДПС поискаха оставката на Караянчева, защото бездействала по стар сигнал за несъвместимост на длъжности на член на Централната избирателна комисия, избран от парламента.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК