Парламентът одобри на първо четене законопроект, внесен от Министерския съвет, който има за цел да подобри защитата на колективните интереси на потребителите чрез въвеждането на механизъм за предявяване на представителни искове.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Законопроектът получи широка подкрепа, като 169 депутати гласуваха "за", а един се въздържа.
Целта е да се улесни достъпът на потребителите до съдебна защита. Предвижда се също увеличение на санкциите за нарушения, които не са в съответствие със съдебни решения. Още: Нинова: КЗП със заповед към мобилните оператори - не може да вдигате цените
Какво предвиждат промените?
Законопроектът въвежда специфични регулации относно представителните искове, установявайки единни критерии за организациите, които могат да подават такива искове. Съдебната система ще има правомощия да наблюдава за потенциални конфликти на интереси при подаването на искове за обезщетение.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"Въпреки наличието на национални разпоредби за колективна защита на потребителите, бяха идентифицирани недостатъци, които засягат ефективността на мерките за спиране и забрана на неправомерни действия или търговски практики, нарушаващи колективните потребителски интереси, както и при обезщетителните искове", пишат вносителите. Още: Потребителите от ЕС с възможност за колективна защита на правата си
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Отчетено е разширяване на обхвата на организациите, които могат да инициират такива искове, включително Комисията за защита на потребителите и други квалифицирани организации, определени от държавите членки на ЕС.