С една година ще се отложи създаването на Държавна агенция за хората с увреждания. Това решиха депутатите днес с промени в Закона за хората с увреждания.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
До края на 2020 г. Агенцията за хората с увреждания трябваше да бъде преобразувана в държавна агенция към Министерския съвет. Това обаче не се случи, а мотивът на правителството за отлагането му с една година е, че така ще се "даде по-дълъг времеви хоризонт, който да създаде възможност за прецизно институционализиране на новата структура".
Предоставянето и заплащането на помощните средства, приспособленията, съоръженията и медицинските изделия за хората с увреждания да преминат изцяло към Националната здравноосигурителна каса до края на 2021 г., решиха окончателно още депутатите.
Хората, които имат психични разстройства или интелектуални затруднения вече ще бъдат включени в т.нар. защитена заетост, решиха още депутатите.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Публичният регистър на фирмите, които произвеждат и предоставят помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хора с увреждания пък вече ще се поддържа от Изпълнителната агенция по лекарствата, а не както досега от Агенцията за хората с увреждания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Разисквания
В момента с цяла година, след като законът беше приет през 2018 г., се отлага институционализирането на Държавната агенция за хората с увреждания. Заплахата от това отлагане е огромна и тя показва чиновническия подход и липсата на достатъчно капацитет, който да създаде тази структура, коментира депутатът от БСП Надя Клисурска.
Според нея от изказванията на социалния министър Деница Сачева, а и от цялостното обсъждане на промените, се разбирало, че не е ясно дали изобщо ще се създаде такава държавна агенция, а напротив - говорело се за създаването на комисия към МС, която тотално да измени функцията на структурата.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Затова тя настоя да бъде подкрепено предложението на БСП агенцията да бъде създадена до шест месеца и да е подчинена на Министерския съвет.