Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дебатът за преференциите се връща в правна комисия

19 февруари 2019, 20:55 часа • 1685 прочитания

Дебатът за прага при преференциите, който бе значително завишен с последните промени в Изборния кодекс, се връща отново в парламентарната Комисия по правни въпроси на заседанието в сряда, предаде БГНЕС.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Новият текст, който все още не е влязъл в сила, предвижда, че за да може кандидат от партийна листа да измести друг, трябва да има толкова получени преференции, които са нужни на един депутат, евродепутат или общински съветник. Така сметките показват, че за пренареждане на листата за евродепутати например, един кандидат трябва да събере повече 100 хил. гласа, което е почти невъзможно.

Според досегашните правила прагът за преференциите на избори за Европейски парламент беше 5% от гласове за дадената листа, а за парламентарни избори - 7%.

Законодателната инициатива за връщане на старото положение е на ГЕРБ, а тя бе провокирана от породилото се обществено недоволство при промяната в изборните правила, които на практика обезсмислиха преференциалния вот. Предложението за това дойде от ДПС, а в зала получи подкрепата на ГЕРБ и НФСБ. След обществения отпор обаче управляващите връщат дебата отново в парламента.

Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски

Още: "Възраждане" плашат и насаждат страх, еврото няма да ни удари по джоба: БСП вицепремиерът с обрат по "червена линия"

От БСП пък продължават с критиките си по темата. Според тях парламентът изпада в абсурдна ситуация да се прави промяна на промяната, която дори още не е влязла в сила, а от всичко това страда българския парламентаризъм. Според тях по-логично би било управляващите да изчакат евентуално налагане на вето върху закона от страна на президента Румен Радев, което да го върне за повторно разглеждане от депутатите.

В рамките на заседанието депутатите ще обсъждат и процедурни правила за избор на нов състав на Централната избирателна комисия. Предложението за това отново идва от ГЕРБ и направено по-малко от седмица по-късно от това на БСП за същото нещо, което не срещна одобрението на мнозинството.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес