"Демократична България" ще атакува промените в Изборния кодекс в Конституционния съд, ако президентското вето върху тях бъде отхвърлено от Народното събрание. Това обяви от парламентарната трибуна депутатът от ДБ Атанас Славов преди гласуването.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
След вота на народните представители стана ясно, че ветото е преодоляно. Така наречената "хартиена коалиция" - ГЕРБ, ДПС и БСП, на практика заличи машинното гласуване.
За внасянето на конституционна жалба са необходими подписите на поне 48 народни представители. Славов обяви, че ДБ ще търси подкрепа от всички парламентарни групи.
"Машинното гласуване е фикция, такова няма, то е отменено", заяви Славов по време на дебата. "Гласуването с машина и с хартия е неравнопоставено дори и заради това, че отрязъкът от машинния вот е 10 пъти по-малък от хартиената бюлетина. Има и противоречие между форма и съдържание - вотът с машина формално е машинен, но съдържателно не е. Нарушени са принципите на предвидимост и прозрачност на законодателството, нарушен е и принципът на обществено обсъждане".
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Относно думите на Борислав Гуцанов от БСП, че промените отговарят на европейските ценности, Славов отговори, че не е част от европейските ценности "да имаме стотици хиляди недействителни бюлетини, организирани престъпни групи за печелене на гласове, частни охранители да влизат в изборните секции, а стотици хиляди гласове да бъдат контролиран вот". И призова депутатите за разумно съчетание на хартиеното и машинното гласуване, което да не унищожава машинното.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
“Ще подкрепя ветото на президента върху промените в Изборния кодекс, защото то е в интерес на цялото общество”, каза преди това в изказването си от парламентарната трибуна депутатът от ДБ и бивш правосъден министър Надежда Йорданова. И призова партиите от “хартиената коалиция” да преразгледат поведението си и да подкрепят ветото.
Йорданова заяви, че промените в Изборния кодекс нанасят огромна тройна щета - сриват доверието в изборния процес, нарушават духа и буквата на закона и са демонстрация на политическо лицемерие. Партиите от т.нар. хартиена коалиция са взривили доверието в изборния процес, смята тя. На второ място, е бил нарушен и принципът на правовата държавата, който включва принципите на законността и на правната сигурност. Защото измененията в кодекса не са в резултат на прозрачен процес - БСП, ДПС и ГЕРБ са въвели 56 параграфа между двете четения, които на практика зачеркват машинното гласуване. А то е въведено след референдум, парламентарен дебат и парламентарно решение. С това се нарушава принципът на правната сигурност, твърди тя.
"Нарушава се и чл. 10 от конституцията, гарантиращ равно избирателно право с тайно гласуване, защото когато малък брой хора гласуват с машина или хартия, вотът им може да бъде разкрит", заяви Йорданова.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Третият аргумент на бившия правосъден министър е, че БСП, ДПС и ГЕРБ са проявили политическо лицемерие с промените в кодекса, защото са обещавали, че ги правят, за да дадат на хората право на избор, докато в действителност такъв няма. Реално ще се гласува с два вида хартия - от бюлетини и от машини, превърнати в принтери. Беше отхвърлено и предложението на ДБ за преброителни центрове.