ЦИК няма ресурса и механизмите да се справи с фалшиви новини за европейските избори. Това де факто призна говорителят на комисията Александър Александров.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Александров уточни, че за да има ефективна борба с фалшиви новини, следва да се проследява източникът им и да се открие мотивацията, която стои зад пускането на определена фалшива информация. ЦИК обаче не можела да направи това, но щяла да разглежда сигнали за фалшиви новини, ако са пряко свързани с евроизборите.
Иначе, до 4 май ЦИК трябва да определи местата и броят на секциите, където ще може да се гласува на евроизборите. Българите, които на 26 май не се намират в България, ще може да упражнят правото си на глас, но при определени условия, уточни пред БНТ Александров. Ако български гражданин се намира в друга страна-членка на ЕС, може да гласува в откритите в нея секции, които не се намират само в дипломатически представителства и консулства, а и на други места. Справка може да се направи на сайта на МВнР, където ще бъдат качена информация за местоположението на всяка секция и номера ѝ в съответната държава. Информация може да се намери още и на сайта на ЦИК, както и на сайта на съответното дипломатическо представителство.
Ако се намираме в страна извън ЕС, може да гласуваме само в секции в дипломатическите ни представителства.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Дори да не сме подали заявление до 30 април, че искаме да гласуваме извън страната, пак можем да гласуваме. По думите на Александров излезе, че тези заявления се правят с идеята да се определи колко голяма да е секцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
За да може да гласуваме, трябва да имаме постоянен адрес на територията на България или на друга страна-членка на ЕС, като става въпрос за регистриран постоянен адрес поне три месеца преди датата на изборите. При гласуване представяме лична карта и подписваме декларация, че не сме гласували на друго място.