Българската социалистическа партия използва процедурна хватка, но не успя да провали извънредното заседание на парламента, на което трябваше да се гледа на първо четене цялостната актуализация на държавния бюджет.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Какво се случи - беше направено предложение задължително да присъстват шефовете на Агенция „Митници” и на НАП. Веднага след това от БСП поискаха поименна проверка с цел да бламират кворума.
От ГЕРБ мигновено избухнаха – как ще бъдат задължени тези хора да дойдат пред парламента, да не би да ги арестуват, за да дойдат. Възражението не беше прието от водещата днешното извънредно заседание на парламента Мая Манолова. При проверката се оказа, че отсъстват и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, и този на ДПС Лютви Местан. Естествено, нямаше ги и такива знакови имена като Цветан Цветанов, Делян Пеевски, за когото всички са чували, че би трябвало да ходи на работа, но малцина са го виждали, както и Волен Сидеров. Всъщност липсваха всички депутати от БСП и „Атака”. Нямаше ги и депутатите, които обявиха, че подкрепят "България без цензура", включително най-новият - Димитър Аврамов.
След преброяването обаче се оказа, че в пленарна зала има 122-ма депутати - с един повече от необходимото за кворум. Манолова веднага заяви, че пак ще брои, докато депутатът от ДПС Йордан Цонев започваше изказването си. Междувременно парламентарната група на БСП се върна в пленарна зала.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
В крайна сметка не беше прието и да се доведат шефовете на Агенция "Митници" и НАП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Гражданските представители в НС – твърдо против
Преди днешното извънредно заседание на парламента, заседание имаше и в Обществения съвет (ОС) към Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения при 42-то Народно събрание. То зае позиция против по отношение на дебата за актуализация на държавния бюджет и на НЗОК, както и на някои предложения на президента Росен Плевнелиев. Ето ги и всичките позиции „против”:
Против всякаква актуализация на държавния бюджет. Според ОС има достатъчно средства, лостове и възможности за вътрешно преразпределение на ресурсите на държавата.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Против каквато и да е актуализация на бюджета на НЗОК. ОС смята, че исканата актуализация на НЗОК е предпоставка за промяна и подмяна на досега гласувания държавен бюджет.
Категорично против искането за увеличаване на правомощията на служебното правителство. Искането на президента в тази посока е грубо нарушение на Конституцията и предполага нейното узурпиране и суспендиране, казват "гражданските представители".