След близо 5 часа обсъждане Националният съвет на БСП възложи на парламентарната група „БСП за България“ да гласува против ратифицирането на Истанбулската конвенция.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Аргументът на социалистите бе, че в конвенцията се прокрадват елементи за признаване на "третия пол".
"За" отпадане на ратификацията са гласували 61 души, "против" - 25 и 7 са се въздържали.
Преди заседанието лидерът на ПЕС и бивш водач на БСП Сергей Станишев обяви, който също участва във форума, се обяви категорично в подкрепа на конвенцията. Станишев предупреди колко важно е лява партия като БСП, член на ПЕС, да подкрепи Конвенцията в защита на жените, но въпреки призивите му тя бе отхвърлена. Според Станишев дебатът у нас е бил изкривен.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Измислени или силно преувеличени страхове или интерпретации на конвенцията, на които има ясен отговор от Съвета на Европа, изместват истинския проблем за насилието над жените, коментира по-рано Станишев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
България е участвала активно в дискусиите по проекта на конвенцията и дори е предлагала алтернативни редакции по някои от спорните текстове, включително и този за пола, коментира преди време депутатът от БСП и бивш външен министър Кристиан Вигенин. Според него преди да бъде ратифицирана окончателно, конвенцията трябва да бъде внимателно разгледана и да се прецени контекста на дефиницията за пол.
Думата пол в английския текст е обозначена с "джендър" (gender). В неофициалния превод на българския текст тази дума означава "социален пол". Това обясни на специален форум преди дни адвокат Даниела Горбунова. Тя обърна специално внимание на това, че към основния текст на конвенцията има обяснителен доклад, където авторите са се постарали да прецизират всеки спорен термин и има допълнителни тълкувания на термините.
Точка 43 от обяснителния доклад гласи, че принципите на конвенцията се основават на двата пола – мъж и жена. По-интересното е, че в България има Закон за равнопоставеността на половете и Закон за защита от дискриминацията, с които се цели преодоляването на стереотипите. Адв. Дурчева обърна внимание, че в сайта на Министерство на отбраната има Пътна карта, в която думата "джендър" е употребена 32 пъти.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК