Проблем би било, ако Планът за възстановяване бъде оставен дълго време да отстоява с оправданието, че е морален дълг на това правителство да не внесе финалната му версия, смята депутатът от "Демократична България" Борислав Сандов. По този начин ще се забавят и оперативните програми, а този план е демаркационна линия, което означава, че не може да има подпомагане от оперативните програми по въпроси и теми, които са в плана, поясни той. Като нямаме внесена финална версия на плана, не могат да тръгнат и оперативните програми и биват блокирани, е тезата му.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"Това е капан, който може да въвлече страната в икономическа криза в следващите няколко месеца", каза той в коментар за Actualno.com.
Най-големият риск, според него, е българското правителство да не се съгласи с предписанията, дадени от ЕК и предложенията на българските заинтересовани страни.
"Проблем ще е, ако е започнало разплащане по определени проекти, които не би трябвало да бъдат част от Националния план за възстановяване и устойчивост, като например "Напоителни системи", за които българският план предвижда около 800 милиона лева и не по начин, по който те действително да окажат положително въздействие на адаптацията към климатичните условия на българското селско стопанство", посочи още Сандов.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Депутатът отбеляза и, че би било проблем, ако държавата не успее чрез Плана за възстановяване да ангажира и привлече достатъчно сериозен частен капитал. "Защото тогава това биха били едни пари, наляти в една каца, която знаем, че често пъти се оказва пробита от корупционни схеми", отбеляза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Ревизия на плана трябва да се направи към последната му версия, но първо тя трябва да бъде показана, категоричен е Сандов. Третата версия на плана все още не е публична, подчерта той и настоя: "Трябва да видим дали отговаря на европейските изисквания, дали е съобразена с обществените консултации, които бяха направени по темата и дали отговаря на интересите на българската държава".
Ако говорим за ревизия, то тя не би следвало да бъде огромна и драматична, но все пак би следвало да усъвършенства плана и да го направи подходящ за одобрение от ЕК и страните-членки на ЕС, добави Сандов. Според него, планът трябва да претърпи промени, които са необходими от гледна точка на европейските регламенти, обществените очаквания и законността и да бъде все пак внесен достатъчно навреме около 30 април, за да може да даде глътка въздух за българската икономика и българските граждани.
Автор: Ива Иванова
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Ще изпусне ли България 12 млрд. евро заради политически кавги и злобно отмъщение?