С провеждането на референдум за изборна реформа по никакъв начин не се ограничават избирателните права на гражданите. Това каза председателят на Инициативния комитет за провеждане на национален референдум за изборна реформа проф. Георги Близнашки при обсъждане на предложение за произвеждане на национален референдум за изборна реформа, предаде „Фокус”.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
„Предложението за провеждане за референдум не може да бъде елиминирано. Ако се приеме, то ще има благоприятен ефект. През последните 10-15 години пропорционалната избирателна система дава най-лошите последици, които произвежда – стигна се до създаване на коалиции, които никой не е избирал и за които никой не би гласувал”, заяви проф. Близнашки.
„В провеждането на такъв референдум няма нищо противоконституционно. Самото активно избирателно право запазва своя характер, своето съдържание, своя обхват. По никакъв начин не се ограничават избирателните права на гражданите. Става дума за въвеждане на задължително упражняване на активното избирателно право. Това трябва да стане чрез малка промяна в Конституцията, която трябва да стане след народното допитване”, посочи той.
„Дистанционното, респективно електронно гласуване ще се окаже необходимо преди всичко при българските ни сънародници зад граница. Става дума за близо 1-5 – 2 милиона активни граждани, които трябва да получат възможност да гласуват”, каза проф. Близнашки. По думите му трите въпроса в предложението за референдум не могат и не трябва да се разделят един от друг.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
„Това е класическа ситуация, когато народното представителство трябва да се обърне към гражданите. Не се страхувайте от собствения си народ, вярвайте в неговата воля и разум. Нека изборите да се съпроводят с референдум”, подчерта проф. Георги Близнашки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
„Още от самото начало стана ясно, че има обществени среди, които не приемат промяна в политическото статукво. Подписката беше внесена в Народното събрание на 10 март. Смятаме, че наличните подписи са огромно постижение за българското общество. Можехме да съберем значително повече, но нашето желание беше референдумът да се произведе с евроизборите. Инициативният комитет трудно влезе във връзка с председателя на Народното събрание. Той ни отказва възможността да отстраним допуснатите нередовности. Държа да се знае, че ние сме обжалвали неговите действия пред ВАС. Най-вероятно ще се наложи Народното събрание да се произнася отново по същия този въпрос. Направените предложения ще предизвикат далеко отиващи последици”, каза още той.