"Трябва да се започне с предисторията. На бюрото на главния прокурор попада една папка, тя му е дадена от друг прокурор. Какво трябва да направи той - да се направи, че не съществува ли? Всеки главен прокурор би питал Конституционния съд. Така би постъпил всеки главен прокурор." Това каза бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров в интервю за Нова телевизия.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
"В тази връзка обаче, общественият интерес се насочва към това, след като пита не кой да е, а главният прокурор, какво има зад тази активност. Започва размяна на реплики и в резултат имаме части от СРС-та", обясни той.
"От това, което изтече, очевидно не става въпрос за държавна измяна или нарушаване на Конституцията. Ако имаше такива данни, мнозинството в Народното събрание, което недолюбва президента, щеше да инициира процедура по импийчмънт", допълни още професорът.
Според него този случай не е безпрецедентен, защото срещу президента Първанов също е имало инициатива на мнозинството на ГЕРБ за иницииране на импийчмънт.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
"Питането на главния прокурор е насочено към ал. 4 на чл. 103, тъй като срещу президента и вицепрезидента, докато те са в мандат, не може да бъде възбуждано наказателно преследване. При това този имунитет е абсолютен, той не може да бъде снет, както е при народните представители. Следователно, ако има някакви данни, те са си данни, но не може да бъдат предприети никакви действия във връзка с разследване", обясни Киров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Според него от публикуваните материали няма данни за извършено престъпление. Киров подчерта, че това са само извадки от записите и е възможно да има и други материали, които да разкриват възможни престъпления.
От своя страна депутатът от ДПС Йордан Цонев коментира темата така: "Прилича ми на това главният прокурор да изпълнява обещанията си."
Според Цонев, това, че Иван Гешев пита Конституционния съд за тълкуване на имунитета на президента във връзка с досъдебно производство, показва и, че главният прокурор изпълнява това, което каза при встъпването си в длъжност – да информира обществото за всичко важно в работата на държавното обвинение. Цонев похвали прокуратурата за работата, която върши.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК