Около 1000 са кандидатите да влязат в новия състав на Националния съвет на БСП. Борбата е за около 150 места. Съветът ще бъде избран на юбилейния 50-и конгрес на партията, който ще се събере на 26 септември, събота, в НДК.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Номинациите за Национален съвет се правят от делегатските събрания по места с подкрепа на съответен брой членове. Досега обикновено кандидатите за членове на пленума варират около 800 - колкото са и делегатите на конгреса, припомня 24 часа.
Кандидатури обаче се приемат и в деня на конгреса, стига да са събрали необходимата подкрепа от делегати. Според медията има такива кандидати - депутати, които нямат номинации от структурите, но събират подписи от колеги.
По устав в пленума има и квоти - по един представител от всеки избирателен район, не по-малко от 20% от състава се избира с отделна младежка листа, ръководството на парламентарната група също влиза по право, както и шефовете на Младежкото обединение, на това на жените социалистки и на Движението на ветераните.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Така общият състав на пленума достига близо 190 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Изборът на Националния съвет ще е основното събитие на конгреса. Това е органът в БСП, който взима важните решения за партията. В него се съгласуват политическите решения на левицата, както и решенията за участие в изпълнителната власт. Той утвърждава водачите на листи за избори, както и номинациите за държани постове като президент, например. По устав Националният съвет заседава не по-малко от веднъж на два месеца.
Пред преизбрания лидер на партията Корнелия Нинова стои задачата да си осигури възможно най-голяма подкрепа в него.
През 4-те години на първия ѝ мандат Нинова неведнъж се оплака, че не може да работи с този състав на Националния съвет. Достатъчно е да припомним, че той не й позволи да изхвърли Сергей Станишев от листата за евроизборите.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК