Мисия за наблюдение на европейските избори в България поиска официално вчера Слави Бинев в качеството си на представител на най-голямото патриотично обединение в България - съюза около партия НФСБ. Искането до съпредседателите на Бюрото на на АКТБ-ЕС - Луи Мишел и Фитц А. Джаксон бе входирано по молба на съпредседателя Джойс Лабосо, която бе информирана на последната парламентарна асамблея на АКТБ-ЕС в Адис Абеба.
Още: Михаил Миков за протеста на "Възраждане" : МВР можеше да реагира много по-тежко
Още: Атанас Атанасов: Борисов е почетен премиер в кабинета "Желязков"
Действията на евродепутата са продиктувани от напълно непрозрачните и манипулирани избори за парламент в България през миналата година и липсата на инициативност от българското правителство относно съставянето на нов Изборен кодекс. Предложението за наблюдателна мисия в България ще бъде обсъдено на следващата среща на Бюрото през март в Страсбург.
„Да бъдат наблюдавани изборите в Обединеното Кралство в четвъртък (22 май) в Лондон, а след това в България в неделя (25 май) преди завръщането на наблюдателите в Брюксел, където да вземат участие при обявяването на резултатите в неделя вечерта" - поиска Слави Бинев и обясни, че Съвместната парламентарна асамблея вече е организирала подобна съвместна мисия през 2004 г. в Холандия и Унгария; и делегацията на Панафриканския парламент, която през 2009 г. наблюдава провеждането на европейските избори във Великобритания, включително и Уелс, и в Германия.
„Подробна програма на тези две мисии би могла да бъде съставена от Секретариата, съвместно с местните органи в съответната страна. Аз, разбира се, съм готов да помогна с организирането на мисията в България" - допълни евродепутатът.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Освен това в искането бе включено и предложение към Бюрото да вземе решение за наблюдение на изборите във Фиджи, което да бъде организирането през септември, като Бинев се обоснова: „Фиджи е важен партньор на Съвместната парламентарна асамблея и това би било израз на солидарност към нашите приятели от Тихоокеанския регион и би засилило регионалния профил на Съвместната парламентарна асамблея. Разбирам, че подобно решение ще зависи от съгласието на европейските членове на Асамблеята, но ако се вземе принципно решение, то това би дало възможност да се направи нужната подготовка".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски