Отпадна забраната за оповестяване на данни от социологически проучвания в деня на вота. Това решиха депутатите от правната комисия при гласуването на второ четене на поправките в Изборния кодекс.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Предложението бе внесено от Дияна Саватева от ГЕРБ и мина с 9 гласа ”за” и общо 7 гласа „против” и въздържал се. Срещу идеята бяха от ДПС и патриотите. Според вносителите с новия текст ще се елиминира една неравнопоставеност, отбелязва "Монитор".
От ДПС и патриотите заявиха, че така ще се повлияе на вота на избирателите. Хамид Хамид пък уточни, че едно съобщение от 30 мин. по голяма телевизия може да обърне вота. "Не ме карайте да нарека предложението ви лобистко", каза Хамид.
В отговор Саватева обясни, че така ще се намали възможността от поява на сивс или непроверена информация. И даде примери с Финландия, Словения и Холандия, където няма такова ограничение.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
И още
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
След обжалване и връщане на решение от ВАС, ЦИК ще трябва да вземе повторно решение с повече от половината от всички членове, а не с мнозинство от 2/3, гласуваха депутатите. От ВАС коментираха, че сега действащата разпоредба блокира решенията на ЦИК и се стига до там комисията да не изпълнява препоръките на съда заради липсата на мнозинство. Става дума за около 13 случая. И дадоха пример с отказ за регистрация на кандидат за избори заради липсата на мнозинство. Същият принцип ще важи и за РИК, решиха още депутатите.
Правната комисия одобри и предложението да се прецезират и изброят кои точно решения на ЦИК може да се жалят пред ВАС. Целта бе съдът да се облекчи и да не се занимават с актове, които по същество не са допустими. От ВАС коментираха, че по време на избори се образуват между 200 и 250 дела
Правната комисия отхвърли предложенията на ДПС за връщане на стария режим за откриване на секции в чужбина и за отпадане на уседналостта от 6 месеца за местни и национални избори и 3 месеца за избори за ЕП. Така остава ограничениято само за 35 секции в държави извън ЕС при парламентарен вот.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
По време на дебатите шефът на правната комисия Данаил Кирилов предложи да се направи изключение за Великобритания заради Brexit. В отговор от ДПС предложиха освен Великобритания, това да важи за всички - САЩ, Индия, Турция и всички държави в ООН. В крайна сметка Кирилов оттегли предложението.
Отхвърлиха и искането на БСП за публичен регистър на избирателите, както и това на „Воля” извънпарламентарните партии, но с членове в Европейския парламент, да нямат членове в ЦИК, РИК и СИК. Последното обаче не успя да мине, защото членовете бяха 9 на 9 гласа. Кирилов дори намекна, че в зала може и да бъде подкрепено.