Социалната комисия в парламента отхвърли предложени законови изменения, касаещи изплащането на пенсии на репресирани граждани.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Предложените от ГЕРБ и ДПС изменения не получиха достатъчна подкрепа, като само осем депутати гласуваха "за", трима бяха "против" и шестима се въздържаха. Измененията предвиждаха въвеждането на специална пенсия за репресия, която да се изплаща на пострадалите след достигане на пенсионна възраст, без изискване за трудов стаж.
В мотивите към законопроекта беше посочено, че много от репресираните по време на комунистическия режим не са могли да натрупат необходимия стаж поради принудително изгонване от страната или подложени на натиск да я напуснат след затвор. Това е затруднило тяхната възможност да получат стандартна пенсия. Още: Парламентът набързо реши репресираните да могат да си купуват стаж за пенсия
Измененията, според вносителите целял "да коригират тези несправедливости и да актуализират подпомагането на репресираните в съответствие с днешните социално-икономически условия, като се засягат около 6 000 души, включително преживели съпрузи на репресирани и лица, репресирани по време на насилствената смяна на имената от 1984 до 1989 година".
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната – Демократична България" изрази становище, че репресираните заслужават подкрепа, но не чрез пенсионната система, за да не се изкриви принципът на принос и полза от системата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Севим Али (ДПС) пък апелира за подкрепа на предложените промени, но при гласуването те бяха отхвърлени.