Служебният вицепремиер по управление на еврофондовете Атанас Пеканов не смята, че България ще обеднее от приемането на еврото. Пеканов дори очаква България да има повече контролни механизми и засилване на финансовата стабилност след приемането на еврото у нас.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
България трябва да се стреми към по-тясна интеграция в европейските процеси. Европейските механизми могат да служат като гарант за стабилност, обясни Пеканов пред bTV. За служебния кабинет продължава да бъде приоритет европейската интеграция, като освен това правителството на Гълъб Донев може да подготви всички защитни механизми, защитни механизми за потребителите. Подготвя се и информационната кампания за еврото у нас.
„Трябва да бъдем честни за рисковете и как институциите ще ги адресират“, подчерта Пеканов.
Атанас Пеканов поясни, че превалутирането след приемането на еврото 6 месеца ще е безплатно, а след това през Централната банка завинаги.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Атанас Пеканов добави още, че България има много добра комуникация с Европейската комисия и очакваме средствата от Плана за възстановяване през есента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
За посещението си в Хърватия и тамошното приемане на еврото, Пеканов обясни, че процесът по приемане на еврото в Хърватия върви добре, без притеснения. Еврото ще стане официална валута от 1 януари 2023 г. в Хърватия и тогава ще може да бъде използвано, уточни Пеканов. Той е разговарял с граждани и с бизнеса на Хърватия, които не са изразили притеснения от закръглянето на цените в евро.