Повече от 5000 души – войници и офицери не достигат в армията, заяви бившият военен министър Ангел Найденов. По думите му системата е пред колапс.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
„За последните две години негативните процеси в армията не само не са пресечени, но са преминали и зоната на търпимост на експертите”, категоричен е Найденов.
Той изброи три причини за състоянието на армията ни – първата е системното недофинансиране в системата, втората – остарялото въоръжение и бойна техника, а третата – непопълнения личен състав.
„Заради непопълнения личен състав, българската армия не е в състояние да изпълнява сложни бойни задачи”, категоричен е Найденов. Той допълни, че настоящото финансиране е недостатъчно да покрие дори базовите нужди на армията.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
„Ако държавата ни не направи нещо радикално, стои въпросът какво можем да очакваме от българските въоръжени сили”, поясни бившият военен министър пред bTV.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Липсата на кадри в системата Найденов смята, че се дължи на недостатъчното заплащане, както и затрудненията при подбора на кандидати, които могат да издържат психологическите тестове.
„Има и друг проблем – неграмотността. Липсата на достатъчно образование, което да направи кандидатите подходящи за българската армия”, допълни Найденов.
„В последните 10-15 дни би следвало служебния кабинет да остави това решение на следващото правителство”, смята Найденов.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
„Това е експертната гледна точка. Няма изненада, че експертите са се спрели на нов самолет на фона на използваните F-16. Гледната точка на политическото решение обаче е друга, защото когато ние купуваме нови самолети не можем да игнорираме разсъжденията за сигурността в по-общ план – коя страна какво ни предлага”, поясни Найденов.
Той добави, че служебното правителството не е трябвало да стигне до това решение и да предопределя избора на предстоящото редовно правителство.