С решението за въвеждане на фигурата на независим прокурор, който разследва главния прокурор, изпълняваме решението по делото Колеви.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Въвеждането на тази фигура е в изпълнение на исканията на Съвета на Европа и Механизма за сътрудничество и оценка. Това обясни в студиото на БНТ правосъдния министър Десислава Ахладова, която дори заяви че има въпроси по Механизма за сътрудничество и оценка защо "не сме въвели подобна фигура, макар и екзотична за част от хората".
Едновременно с това Ахладова призна, че фигурата на независим прокурор, който разследва главния прокурор, няма аналог в европейската практика.
"България е в ЕС и се съобразява с всички европейски препоръки. Ние не можем да пренебрегнем становището на Брюксел, че трябва да има такава фигура", посочи Десислава Ахладова.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Тя обясни и че ако не въведем такъв контрол българските данъкоплатци ще продължат да плащат от своите данъци решения по осъдителни присъди срещу България в Страсбург. Ахладова лично, също като данъкоплатец, не желае това да продължава да се случва.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Правосъдният министър не вижда нищо притеснително в решението на президента Румен Радев да даде промените в НПК на Конституционния съд, тъй като това е в неговите правомощия. Към момента не можем да кажем, че този механизъм за контрол над главния прокурор е най-добрият, той трябва да проработи и след година, две, три, когато видим несъвършенствата му, може да го променим, обясни Десислава Ахладова.
Тя обаче бе категорична, че без промени в Конституцията и в рамките на действащата Конституция това е, което може да бъде направено.
Припомняме, в началото на декември 2020 г. ГЕРБ предложиха да се създаде фигурата на разследващ прокурор, който да разследва обвинител №1, като мотивираха законодателната си инициатива с желанието да се отговори на препоръките на ЕК, както и на Венецианската комисия.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК