Г-н Гешев много държи да покаже, че не може да осмисли някои основни разпоредби, а именно чл. 103 от Конституцията на България, според който прогласява неотговорността на президента и вицепрезидента за действия, извършени при изпълнение на техните функции, и за издадените от тях актове. Те не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбудено наказателно преследване. Ползват се с имунитет. Държавната измяна на президента по смисъла на чл. 103, ал. 1 не е измяна по смисъла на НК.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Това обясни в интервю за bTV адв. Михаил Екимджиев във връзка с искането на главният прокурор Иван Гешев Конституционния съд на Република България да тълкува конкретни текстове от върховния закон. Искането е свързано с имунитета на държавния глава, като документът е публикуван на сайта на прокуратурата.
"Целта е ясна, профилактиране на президента, държавният глава да бъде държан на къса каишка с проверки, с разследвания, за да забрави за идеите си за промени в Конституцията и ограничаване на правомощията на главния прокурор", допълни още Екимджиев.
„Въпросите са налепи, защото голяма част от тях имат отговор в Конституцията. Според мен това искане е процедурно недопустимо – не може абстрактно да бъде питан Конституционния съд да тълкува Конституцията без да има конкретен казус“, посочи още адвокатът и допълни, че Конституционният съд не е образователно учреждение.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
По думите му искането трябва да бъде отклонено.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
На въпрос дали президентът може да бъде разследван за неща, които е извършил преди встъпването си в длъжност адв. Екимджиев отговори, че по време на мандата си държавният глава по никакъв начин не може да бъде подложен на наказателен процес или натиск под формата на проверки или разследвания.
"Всяко действие на властите, което показва тяхното намерение дефакто е фактическо обвинение и е абсолютно недопустимо. Това означава Конституционният съд да развива образователна дейност и да просветлява мозъците на хора, които не са учили, когато е трябвало", обясни още специалистът.
"Смисълът е да се запази интегритета на държавния глава, неговата независимост, да не виси над него някакъв дамоклев меч от страна на прокуратурата", отбеляза още Михаил Екимджиев.
Още: Тагарев: Депутатите се хванаха на въдицата бързо да приемат декларация за Украйна
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК