Дела в Страсбург – това е резултатът от цялата сага „Войводиново”. Според Красимир Кънев, председател на Българския хелзинкски комитет (БХК), става въпрос за 55 души, които БХК представлява пред съда в Страсбург.
Още: Община Пловдив даде старт на пролетната залесителна кампания
Още: Община Пловдив прекратява договор за 8 линии от градския транспорт
Кънев уточни, че делата в Страсбург не касаят бутането на къщите на ромите, които масово са незаконни, а защото хората били прогонени и им е отказано да се върнат във Войводиново – по средата на зимата. Той добави пред Нова телевизия, че всички жалбоподатели са подали молби пред общинските власти да им бъде намерено алтернативно жилище, след като къщите им са били бутнати.
В крайна сметка обаче Кънев призна, че жалбите имат и друг аспект – отказ тези хора да бъдат пуснати обратно във вече бутнатите си къщи. Освен това има дискриминация – защото се търси колективна вина, а не индивидуална, само от извършителите на побоя срещу ефрейтор Валентин Димов.
Припомняме, че виновни за деянието са братята Асен и Борис Пакетови, които бяха осъдени условно. Асен Пакетов има присъда от 3 години затвор условно, при 5 години изпитателен срок, а за 3 години трябва да ходи при пробационен служител. Борис Пакетов, който е непълнолетен, има присъда от 1 година затвор условно и също трябва да ходи в пробационната служба.
Още: Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Аржентина
Още: Пловдив почете 152 г. от гибелта на Апостола на Свободата
Всеки има право да си търси законовите права, приемаме го нормално. Нашата позиция е, че беззаконие от Община Марица и от кмета на село Войводиново няма, заяви кметът на Община Марица Димитър Иванов. А кметът на Войводиново Димитър Тосев отрече някой да е възпрепятствал ромите да се върнат в къщите си и да си вземат необходимото. Той отрече и да е имало унизително отношение към ромското малцинство. Може да е имало обидни думи по време на протестите, но не и от официални лица, уточни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млад диригент от Пловдив повежда деца със СОП в чудния свят на музиката
Що се отнася до узаконяване на къщите, Иванов обясни, че проблемът бил от 40 години, а на парцел от декар и малко имало 40 къщи и не можело те да се узаконят. Урегулирахме парцели, за да могат да си построят там къщите, но те не се съгласиха, каза Иванов.
Те не изпълняват това, което им се предлага. Достатъчно се направи, заявиха събрали се с двамата кметове хора.