Започва отстраняването на щетите от карловските села Богдан и Каравелово, предаде БНР.
Още: Община Пловдив даде старт на пролетната залесителна кампания
Още: Община Пловдив прекратява договор за 8 линии от градския транспорт
В карловските села Богдан и Каравелово - най-засегнати от прииждането на река Стряма, предстои разчистването на тонове тиня и дървесина, влачени от водната стихия. До късно вечерта продължи и подготовката на временния мост между Богдан и Московец, за да се осигури транспортна връзка с откъснатите от бедствието. Аварийните екипи останаха и тази нощ да дежурят на място.
Над 200 са наводнените къщи в 6- те бедстващи села в Карловско. Справянето с пораженията ще отнеме около 2 месеца, прогнозира кметът Емил Кабаиванов.
"Нямаме хора, които са без храна, без подслон и без медицинска помощ. От тук нататък ни чака описване на щетите, кандидатстване пред Междуведомствена комисия и много работа заедно с кметовете и с населението, както и с доброволци, които ще се отзоват", каза той.
Още: Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Аржентина
Още: Пловдив почете 152 г. от гибелта на Апостола на Свободата
Пострадалите семейства няма да могат да се справят сами, за обществените сгради също ще трябва помощ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млад диригент от Пловдив повежда деца със СОП в чудния свят на музиката
Още: Река Стряма заля и село в Община Марица
Стана ясно, че в момента реката се е оттекла в коритото, но селото представлява едно дере, потънало в кал и тиня - всичко е в окаяно положение.
"Читалището е в тиня. "Салонът не може повече да се ползва, вътре има дървета. Нещо страшно е", посочи секретарят на читалището.
Още: Община Пловдив обяви обществени поръчки за санирането на жилищни сгради в два квартала
Още: Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Ирландия
Още вчера започна и организацията на доброволците, най-напред хората от Каравелово, които живеят в незасегнатата част на селото.
"Имаме няколко активни групи във Фейсбук. Мисля, че можем да мобилизираме хора. Отделно, от много краища на страната по света имаме предложения за помощ. Питат ни какво ние е необходимо и това предполага, че ще се избистри, какво е най-неотложно, за кого и до каква степен общината може да го поеме и до каква степен да разчитаме на дарения", добави секретарят.
Сериозна доброволческа помощ ще е нужна и в село Богдан, където има множество паднали дървета, съборени постройки и сгради, паднали електрически стълбове. Кризисният щаб и тази сутрин се събира. Непрекъснати обходи ще се правят и в двете най-пострадали села.
Още: Наводненията обхващат още села в България