Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Троен концерт на Бетовен със звездни солисти в "Европейски музикален фестивал" на 20 октомври

09 октомври 2023, 17:03 часа • 908 прочитания

На 20 октомври в зала "България" предстои един от акцентите в есенната програма на "Европейски музикален фестивал" – концертът на Оркестър "Кантус Фирмус" с музика на Бетовен под диригентството на Росен Гергов и звезден състав от трима солисти.

Още: DARK TRANQUILLITY със специална видеопокана към феновете в София (ВИДЕО)

Още: Системните проблеми в защитата на авторските права в България ощетяват не само българските, но и чуждестранните творци

Централно място в програмата заема изпълнението на Тройния концерт за цигулка, виолончело, пиано и оркестър оп. 56 от Л. ван Бетовен – крупна и уникална по рода си композиция, която рядко звучи на концертния подиум. Именитите български музиканти Пламена Мангова (пиано), Димитър Иванов (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) ще обединят своята творческа енергия за първи път на една сцена. "Тройният концерт е едно от най-сложните произведения на Бетовен и едно от най-феноменалните, най-мащабните", споделя Пламена Мангова в интервю за радио "Класик А". "Чувала съм често от колеги, че най-трудната партия от всички е тази на виолончелото, но мисля, че и другите два инструмента си имат своите сложности. Взаимодействието между тримата солисти и оркестъра поставя допълнителни предизвикателства, но музиката е невероятно красива, с дълбоко съдържание", допълва още пианистката.

За изявения виолончелист доц. д-р Атанас Кръстев творбата също има специално значение. "Това е един от любимите ми концерти, защото всеки път, когато го изпълнявам с различни музиканти, усещам различна енергия, споделена между нас и винаги откривам нещо ново в музиката. Всеки от нас, солистите носи еднакво голяма отговорност на сцената. Ние сме едно трио и този концерт е един от най- хубавите примери, че дори когато човек е солист на оркестър, ние всички просто свирим камерна музика и трябва да се слушаме като един ансамбъл. Това е най-голямата радост – да свирим заедно!", казва музикантът.

Още: Теодосий Спасов и Християн Цвятков представят албума "Антарктически приказки" в София

Още: Поклонението пред цигуларя Георги Тилев ще бъде на 22 февруари

Концертната програма на 20 октомври ще представи още два от оркестровите шедьоври на Лудвиг ван Бетовен. Началото на вечерта ще бъде с Увертюра "Кориолан", по едноименната пиеса на австрийския драматург Х. Й. фон Колин. Във втората част диригентът Росен Гергов и музикантите от Оркестър "Кантус Фирмус" ще представят своята интерпретация на Седмата симфония от Бетовен. Някои от съвременниците на композитора я определят като "най-мелодичната и най-оптимистична" творба на Бетовен. Симфонията е създадена през 1812 година и прозвучава за първи път във Виена година по-късно на благотворителен концерт за австрийските и баварски войници, ранени в битката срещу Наполеон при Ханау.

"Европейски музикален фестивал" се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2023 г. Билетите за събитието с начален час 19:30 са в продажба онлайн на Ticketsbg и на касата в зала "България". Партньор за концерта е Софийската филхармония.

Повече за артистите

Фотограф: Ивомир Пешев

Още: Разказ за любовта: Сантра и Роби пуснаха клип към общата си песен (ВИДЕО)

Още: Италия скочи на естонската песен за "Евровизия" и призова да бъде забранена (ВИДЕО)

Диригентът Росен Гергов печели широко признание за своята работа както на концертния подиум, така и на оперните сцени с репертоар от Моцарт до най-предизвикателните съвременни творби. Гергов заема длъжността главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР до 2017 г. Работи редовно и със Софийската филхармония като един от главните гост-диригенти. Възпитаник е на НМУ "Любомир Пипков" в София, след което продължава образованието си при Леополд Хагер и Сейджи Озава. Дирижира Радиосимфоничния оркестър на Австрия (ORF) и до 2009 е асистент-диригент на Tonkünstler-Orchester. Росен Гергов е лауреат на първия Международен конкурс за дирижиране "Евгений Светланов" през 2007 г. Неговият запис на творби от Дейвид Чески със Симфоничния оркестър на Norrlandsoperan е номиниран за "Грами" през 2008 г. Той записва за BBC, Баварското радио и Австрийското радио.

Музиката на Бетовен присъства трайно в неговия репертоар с всички симфонии, концерти и повечето увертюри. Той многократно е дирижирал симфониите в Япония, Европа, както и в България. Изпълнявал е и повечето увертюри. Има записи на една от по-малко познатите увертюри на Бетовен "Крал Стефан".

Феноменалната пианистка Пламена Мангова, която през 2007 година спечели втора награда от Конкурса "Кралица Елизабет" в Брюксел, свири редовно с най-реномираните европейски оркестри, сред които Ротердамската филхармония, Филхармоничния оркестър на Френското радио, Националния оркестър на Белгия, Филхармонията на Би Би Си, Английския камерен оркестър и много други. Работила е с диригентите сър Колин Дейвис, Яп ван Зведен, Дмитрий Юровский, Жан-Жак Канторов, Жан-Клод Казадесю, Владимир Федосеев, Леонард Слаткин и др. Неотдавна тя е била поканена да замести великата Марта Аргерих на концерт в "Розенгартен Театър" в Манхайм под диригентството на младия български маестро Боян Виденов. През 2023 г. Мангова е гостувала за първи път в Индия за рецитал и концерт с оркестър. Дебютът ѝ в Гърция е реализиран по повод честването на 150-годишнината от рождението на Сергей Рахманинов в атинската зала "Мегарон". Там Пламена Мангова е взела участие в цикъл с клавирните концерти на Рахманинов, наред със световните звезди на пианото Михаил Плетньов, Даниил Трифонов, Иво Погорелич и Николай Лугански.

Цигуларят Димитър Иванов е роден в София, но израства в Германия, където първоначално учи цигулка при Георги Тилев, а по-късно негови преподаватели са проф. Григори Жислин, проф. Мириам Фрийд (Блумигтън/Индиана) и проф. Улф Валин (Берлин). От 2008 година той е първи концертмайстор на Frankfurt Opern- und Museumsorchester – оркестърът на Операта във Франкфурт (Майн) в Германия. През последните 10 години той е редовен гост-концертмайстор на Мюнхенската държавна опера, както и в оперните театри в Хамбург и Берлин. Като солист той е имал изяви с редица оркестри, сред които Симфоничен оркестър на Краковското радио, Нюрнбергски симфоничен оркестър, Филхармония на Вюрцбург, Концертхаус Оркестър, Берлин, Оркестър на "Театро Лирико" Каляри, Оркестър на Франфуртската опера, Оркестър "Кантус Фирмус" и Софийската филхармония. Последното му гостуване у нас беше през 2018 година, отново в "Европейски музикален фестивал". Тройният концерт на Бетовен присъства в неговия репертоар още от студентските му години в Блумингтън (САЩ), когато за първи път го изпълнява на сцена. Освен като солист, той познава детайлно композицията и като преподавател във Висшето училище за музика "Ханс Айслер" в Берлин, където е работил.

Атанас Кръстев е роден в семейство на известни музиканти. Завършва НМУ "Любомир Пипков" и НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София в класа на проф. Анатоли Кръстев. Специализира при проф. Наталия Шаховская в Кралската академия "Кралица София" в Мадрид. През 2016 получава научна и образователна степен "доктор". От 2021 е доцент и преподава виолончело в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Талантливият виолончелист е солист на всички български и много чуждестранни оркестри. Концертирал е в Австрия, Франция, Нидерландия, Италия, Испания, Русия, Гърция, Чехия, Словакия, Сърбия, Бразилия и на всички отговорни български подиуми и фестивали. От 2002 участва и изнася концерти в България и чужбина с виолончеловото трио "Cellissimo" заедно с проф. Анатоли Кръстев и проф. д-р Калина Кръстева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес