Колко струват 3 световни титли в кикбокса? Ако съдим по предвидената премия от държавата, те са с цената на половин световна титла. А причината за това "орязване" на премията е още по-абсурдна - нямало конкуренция и си спечелил 3-те световни титли в една календарна година.
Още: Българският биатлон е жив! Милена Тодорова е пета в света!
Каква премия се полага на Калина Бояджиева за 3-те ѝ световни титли?
Калина Бояджиева е определяна за "детето чудо" на България в бойните спортове. През ноември тя стори нещо невиждано: стана тройна световна шампионка по кикбокс в дебюта си при жените. При това на само 17 години. Нейният фурор обаче буквално бе разкостен от държавата...
Actualno.com разбра, че Калина Бояджиева очаква да получи премия от държавата в размер на едва 4500 лева. Ако бе спечелила световните си титли в различни години и при повече участници, тя можеше да прибере 27 000 лева - или 6 пъти повече от сегашната ѝ премия.
Още: Геополитически прочит от Кубрат Пулев - атакува Володимир Зеленски и подкрепи Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Калина може да вземе премия само за една от световните си титли през 2023-а
Парадоксът е заровен в Наредба №5 на министъра на младежта и спорта, в която се уреждат критериите, условията и реда за награждаване на спортисти, треньори и длъжностни лица. От там става ясно и каква премия се полага на Калина за 3-те ѝ световни титли в кикбокса, който е неолимпийски спорт.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изоставен от всички: Заради кого Карлос Насар отказа главозамайващите оферти от Катар и Бахрейн?
Още: Карлос Насар си спомни за починалия треньор: Той никога няма да умре в моето сърце!
В чл. 5 е записано, че "спортист, състезаващ се в неолимпийски спортове, има право за една календарна година да получи парична награда само за едно класиране на едно световно първенство и/или едно европейско първенство". Тоест - ако участваш в три различни дисциплини на дадено първенство, само един резултат (най-силният) ще бъде награден.
Отново в същата наредба е записано, че премията за първо място на световно първенство в неолимпийски спорт е в размер на 9000 лева. Калина Бояджиева, която спечели три световни титли, няма да вземе пълна премия дори и за една световна титла.
ОЩЕ: 3 световни титли по кикбокс не стигат: Калина Бояджиева гони олимпийски триумф в таекуондото (ВИДЕО)
Още: Признание! Валентина Георгиева води в класацията за Гимнастичка №1 на Европа (ГЛАСУВАЙТЕ ТУК)
Още: Заради болест: Провали се мач за световна титла по бокс
Премията на Калина е орязана с още 50%, защото нямало конкуренция
Държавата има и още един субективен критерий - за наличие на конкуренция. Как обаче се доказва наличието на конкуренция? Чрез изискване за определен брой участници на съответния шампионат - минимум 22-ма. А на световно първенство по кикбокс всяка държава може да бъде представена от само един състезател, което на практика не позволява достигането на голям брой участници.
Заради липсата на достатъчно участници Калина може да получи само 50% от полагащата ѝ се премия за една световна титла - или 4500 лева. Българската състезателка все още не е получила премията си - повече от месец след проведеното Световно първенство в Португалия, научи още Actualno.com. Тази премия обаче е по-скоро обидна, отколкото стимулираща - предвид факта, че с всички условности на практика е намалена 6 пъти.
Какво прави държавата - стимулира или обижда шампионите си?
През март Калина Бояджиева ще опита да си спечели олимпийска квота в друг спорт - таекундото. Тя стана европейска шампионка за жени през 2023-та, а сега е устремена към това да се класира за Олимпийските игри в Париж. А ако си спечели квота, нищо чудно Калина да стъпи и на почетната стълбичка. Защо да не чуе и българския химн.
А държавата - държавата ще продължава да поставя условности в ущърб на състезателите. Така както Петър Мицин получи плакет и потупване по рамото за световния си рекорд в плуването, защото бил за юноши. И ако спортният министър до известна степен реши проблема с премирането на младите спортисти, то някои текстове в прословутата Наредба №5 продължават да будят недоумение...
Автор: Стефан Йорданов / Actualno.com