Работилницата за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил през февруари беше посветена на Деня на археолога – 14 февруари. Темата „Култура на хранене в древността“ цели да насочи вниманието към различните видове съдове, представени в археологическата експозиция от новокаменната (VII хил. пр. Хр.) до средновековната епоха (XII век).
Още: Кметът на Кюстендил изненада семейството на първото бебе за 2025 г.
Още: Над 400 деца се включиха в кампанията на Кюстендил за безопасен интернет
Децата се запознаха с употребата на някои от тях и с интересните им наименования – амфора, питос, кантарос, скифос, ойнохое и др. За да се докоснат до дейността на археолога, чрез игра те откриха различни предмети и определиха епохата, която пресъздават. Практичните занимания включваха и реставрация с брашнено тесто на глинени съдове, предварително изработени и фрагментирани, и нанасяне на украса с темперни бои, използвайки оригинални декоративни мотиви.
По този начин децата получават знания и за спецификата на работа на други музейни специалисти, тясно свързана със съхраняването и опазването на културното наследство – тази на реставраторите. Образователната дейност се разширява с разработването и представянето на дигитални и печатни учебни помагала, финансирани от Министерство на културата по проект „Децата и музея. Културното наследство през призмата на детските ръце“.
Февруарската работилницасе проведе в края на миналата седмица, в Музейния кът за деца и любопитни възрастни към Регионален исторически музей – Кюстендил, а следващата работилница за деца - през месец март ще бъде посветена на темата “Измерване на времето в древността“, предаде кореспондент от града, за Actualno.com
Още: Кюстендил почете 152 г. от гибелта на Васил Левски
Още: Кметът на Кюстендил с добра новина за малкия и среден бизнес
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!