Работи се усилено за превръщане на неправителствените организации в безопасни игли. Получава се така, че за едни НПО-та всичко се случва, а за други – нищо. Това заяви Огнян Минчев от „Прозрачност без граници”, които вчера обявиха, че напускат Обществения съвет към ЦИК.
Още: Въпреки скандалите: Левски с категорична победа срещу Ботев Враца (ВИДЕО)
Още: Психотест и тест за наркотици за депутатите - една крачка до реалност
Социологът даде конкретен пример – председателят на ЦИК Ивилина Алексиева е избрана след инициатива на Института за модерна политика, където тя беше директор. В друг случай в Обществения съвет без много-много трудности влизат кандидатури пак на ИМП, каза Минчев. А обратната връзка в работата с ЦИК липсва – предлагаме и нищо не се случва, добави той в сутрешния блок на Нова телевизия.
Нека дадем пример – ЦИК прие, че бюлетината е валидна, дори и да не бъде откъснат уникалния ѝ номер. Така може да се проследи кой как е гласувал, като просто се сверят номера с този в списъка и стане ясно кой е пуснал бюлетината, заяви Минчев.
Според Андреев обаче гласоподавателят може сам да упражни контрол и да изиска откъсването на номера. Трябва цялата СИК да бъде под влияние, категоричен е той.
Още: Бареков стиснал зъби, за да се предложи на Борисов
Още: Добре, че нямам снимка с Пеевски, облекчено въздъхна Близнашки
Не виждам защо да не се стигне до такова положение, опонира Минчев. Той каза, че „Прозрачност без граници” има сигнали за влияние върху нагласите и бъдещия вот на хората – например в едно село, ако не се гласува „по правилен начин”, единственият магазин в него не се зарежда в продължение на известно време. След като има такива сигнали, те могат да се предадат на ЦИК и тя да ги проучи, каза Андреев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Москов обеща да не вдига здравните вноски
Още: Първа оценка на министъра на отбраната: Армията губи 2,5 млн. лева годишно
Във връзка със сигнала на „Протестна мрежа” за „Атака”, Андреев йезуитски се измъкна, че снимката не е сигурно доказателство, защото можела да бъде фалшифицирана.